Poznaj, Pokochaj, Pomóż...

ECO jest na pTAK!

2013-06-03 Drukuj
 

ECO jest na pTAK!

Po raz pierwszy zaprosiliśmy do współpracy dewelopera, który stara się pogodzić wymagania nowej inwestycji z naturalnymi warunkami przyrodniczymi terenu.

Już w trakcie opracowywania projektu „Wolne Miasto”, Firma ECO Classic postanowiła zachować część starego sadu owocowego. Plac budowy, na którym kwitną - a potem owocują – jabłonie, szybko przemienia się w nowe apartamentowce, ale także pod czujnym okiem naszych ornitologów w bezpieczne miejsce dla ptaków, które żyją na terenie osiedla. Wymiana naszej wiedzy z Ecco Clasic pozwala nam wspólnie tworzyć nie tylko mieszkania dla ludzi, ale także dla naszych ptasich przyjaciół.

Wolne Miasto nie jest tylko zespołem budynków mieszkalnych. Zachowanie części naturalnego krajobrazu to jeden z jego atutów.

W ramach współpracy z deweloperem ECO Classic – ECO jest na pTAK! − zorganizowaliśmy pierwsze warsztaty dla dzieci z przedszkola „Wielka Przygoda” z Gdańska. Piknik edukacyjny odbył się na terenie inwestycji firmy: „Wolne Miasto”. Przedszkolaki wykazały się ogromną wiedzą na temat ptaków. Pięciolatki śpiewająco opowiadały o gatunkach ptaków, które znają. Gawron, Sokół, Wróbelek „Elemelek” – maluchy wręcz prześcigały się w odpowiedziach.

ECO Classic wspiera działania mające na celu ochronę przyrody dlatego pomysł zawieszania budek dla ptaków na terenie Wolnego Miasta idealnie wpisuje się w koncepcję miasta -ogrodu. Deweloper już rozpoczął zawieszanie budek lęgowych dla ptaków na terenie inwestycji. Przygotowanych jest 200 sztuk, z czego powieszonych jest już 20. Znajdując bezpieczną przystań będą tam mogły zamieszkać: Modraszki, Bogatki, Szpaki, Mazurki, Wróble i inni skrzydlaci.

Nasza współpraca obejmie również integrację społeczności lokalnej. W przyszłości, między innymi dzięki członkostwu w Klubie Ptaków Polskich, postaramy się na warsztatach, pokazach czy wyjściach plenerowych bawiąc się edukować mieszkańców osiedla. Do tej pory dzieci, które wzięły udział  w zajęciach ruchowych wspólne zbierały materiały na ptasie gniazda i dowiedziały się o charakterystycznej plamce na policzku Mazurka, dzięki której już potrafią odróżnić go od Wróbla. Warsztaty prowadzone przez ornitologów z naszego stowarzyszenia okazały się dużym sukcesem, dlatego też w dalszej części współpracy planujemy poszerzyć program spotkań w Wolnym Mieście o cykliczne imprezy na pTAK dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

 
 
Jestem na pTak Bądź na pTAK
Dzięki naszej Kampanii chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. Zapraszamy do współpracy i zabawy.
Bagna są dobre Bagna są dobre
W regionie Ujścia Warty wdrażamy bardzo dobry partnerski projekt - Bagna są dobre! Odtwarzamy zniszczone kiedyś mokradła. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolnym biegu Warty i Odry.
Orlik grubodzioby Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce zaledwie 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt.
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej Łąki Polski Północnej
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej
© Copyright by Ptaki Polskie, wszelkie prawa zastrzeżone.