Bieliczyca z Leśnego Pogotowia

Drukuj

Pamiętacie bieliczycę z Leśnego Pogotowia w Mikołowie? Lekarze i opiekun zdecydowali: ptak znowu zostanie włożony w „bandaże i temblaki”. Co prawda tylko prawe skrzydło, ale dla wielkiego drapieżnika przyzwyczajonego do swobodnego przemieszczania się i szybowania na dwóch skrzydłach rozpiętych na szerokość ponad 2 metrów, to i tak musi być wielkie wyzwanie jeśli nie traumatyczne przeżycie.  Prawdziwe uziemienie!

Być może najbardziej niezwykłe jest to, że nasza pacjentka znosi ten stan z wyjątkowym spokojem i godnością. Najwyraźniej tytuł królowej ptaków zobowiązuje. (Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że ów tytuł ma więcej pretendentów, uzurpatorów i przede wszystkim nadawców gotowych do zaciekłej debaty, ale dla dobra sprawy nie będziemy tutaj wnikać w szczegółyJ) A może podchodzi ona do swojej sytuacji bardzo praktycznie i stara się ją możliwie najlepiej wykorzystać?

O naszej orłance wiemy na pewno, że jest już dojrzałym ptakiem. Kończą się jej najlepsze lata. Na wolności coraz trudniej będzie jej sprostać konkurencji i wyzwaniom dnia codziennego. Jej doświadczenie trudno wprost przecenić, ale czasami może już zabraknąć siły lub sprawności, o które łatwiej w młodszym wieku.

W wolierze szans na dumne szybowanie nie ma, ale za to jest bezpiecznie. Konkurencja niegroźna i darmowego jedzenia pod dostatkiem. Do tego leczą, doglądają i sprzątają. Nawet czasami coś… zagadają. (Gdyby nie ta bariera językowa!J)

Innymi słowy pobyt w ośrodku rehabilitacji może być dla naszej bieliczycy trochę jak sanatorium, gdzie ptak odpoczywa i zbiera siły. Wszystko jednak zależy od tego czy leczenie zakończy się sukcesem i czy ostatecznie zostanie ona wypuszczona na wolność.

Najprawdopodobniej gdzieś tam pośród wód i lasów pozostał też wieloletni partner naszej bohaterki. Być może spędzili razem całe dorosłe życie? Może wciąż tęskni i wygląda? Bardzo prawdopodobne, że doczekali się potomstwa  tym roku. Czy samiec podjął się trudu wychowania młodego (młodych) w pojedynkę? Czy podołał? Tego pewnie się już nie dowiemy…

Tymczasem kilka zdjęć naszej pierwszej pacjentki przed ponownym jej unieruchomieniem.
 

 
 
Jestem na pTak Bądź na pTAK
Dzięki naszej Kampanii chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. Zapraszamy do współpracy i zabawy.
Bagna są dobre Bagna są dobre
W regionie Ujścia Warty wdrażamy bardzo dobry partnerski projekt - Bagna są dobre! Odtwarzamy zniszczone kiedyś mokradła. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolnym biegu Warty i Odry.
Orlik grubodzioby Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce zaledwie 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt.
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej Łąki Polski Północnej
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej
© Copyright by Ptaki Polskie, wszelkie prawa zastrzeżone.