Nasi Pacjenci: Bieliczyca ze Szczecina – Wielgowa, odcinek 1

Drukuj

W ośrodku w Szczecinie – Wielgowie, z którym rozpoczęliśmy współpracę w ramach programu „ORLEN dla Orłów” od jakiegoś już czasu leczona jest dorosła samica bielika. Znaleziono ją w okolicach Przybiernowa. Trafiła do ośrodka bez szans na wyzdrowienie w naturze, po bardzo silnym i wycieńczającym zatruciu pokarmowym. Miała też uszkodzone lotki pierwszorzędowe, co dodatkowo uniemożliwiało jej swobodny lot.
 
Bardzo możliwe, że zatrucie było efektem czyjegoś celowego działania. (O naszych skomplikowanych relacjach z ptakami drapieżnymi, beilikami w szczególności piszemy tutaj: http://www.ptakipolskie.pl/laska-panska-na-pstrym-koniu-jezdzi) Lotki z kolei ptak mógł uszkodzić broniąc się przed chcącymi skorzystać z pozornie łatwej okazji lisami lub psami, albo też próbując bezskutecznie (wycieńczenie organizmu!) wzbić się w powietrze.
 
Odtrucie i intensywna terapia na szczęście przynoszą pozytywne efekty. Musimy jeszcze poczekać na nowe pióra lotne, które powinny pojawić się wraz z końcem wczesnojesiennego pierzenia (sezonowa wymiana całego lub części upierzenia ptaków).  Jak już wszystkie pióra będą w komplecie, wielki ptak zostanie wypuszczony na wolność.

 
 
Jestem na pTak Bądź na pTAK
Dzięki naszej Kampanii chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. Zapraszamy do współpracy i zabawy.
Bagna są dobre Bagna są dobre
W regionie Ujścia Warty wdrażamy bardzo dobry partnerski projekt - Bagna są dobre! Odtwarzamy zniszczone kiedyś mokradła. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolnym biegu Warty i Odry.
Orlik grubodzioby Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce zaledwie 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt.
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej Łąki Polski Północnej
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej
© Copyright by Ptaki Polskie, wszelkie prawa zastrzeżone.