Bielik z Gronowa Górnego

Drukuj

Poznajcie kolejnego beneficjenta programu „ORLEN dla Orłów”. Jest nim ok. pięcioletni bielik, dorodny samiec na progu dorosłości, który przedwczoraj, 12 lipca, trafił do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Centrum Pomocy Dzikim Zwierzętom w Gronowie Górnym koło Elbląga. Przywiózł go tam leśniczy z nadleśnictwa Pogrodzie. Bielik został znaleziony przy drodze gminnej z urazem lewego stawu barkowego, który oczywiście uziemił wielkiego drapieżnika. Najbardziej prawdopodobną przyczyną urazu jest uderzenie. Linie energetyczne? Gałąź? Twarde lądowanie? A może pechowy pościg za niedoszłą ofiarą?

Pacjent od początku zachowuje się bardzo spokojnie. Pozwolił się schwytać i z godnością przyjął oględziny i badania kliniczne – w tym badanie rentgenowskie oraz proces odrobaczenia, który zresztą wciąż trwa (leki jeszcze pracują!). Na szczęście nie ma żadnych złamań, a stan ogólny jest dobry. Uwagę też zwraca palec prawej stopy, gdzie też jest podejrzenie urazu. Sprawę komplikuje fakt, że podwijający się palec zakończony jest trzycentymetrowym szponem, który z kolei może ranić stopę!

Skrzydło zostało unieruchomione, aby umożliwić regenerację stawu. Wielki ptak, któremu podano leki przeciwzapalne i przeciwbólowe znajduje się pod stała obserwacją. Jeśli nie będzie żadnych komplikacji, za 2-4 tygodnie znowu będzie mógł wznieść się w niebo. Trzymajmy kciuki!

 
 
Jestem na pTak Bądź na pTAK
Dzięki naszej Kampanii chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. Zapraszamy do współpracy i zabawy.
Bagna są dobre Bagna są dobre
W regionie Ujścia Warty wdrażamy bardzo dobry partnerski projekt - Bagna są dobre! Odtwarzamy zniszczone kiedyś mokradła. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolnym biegu Warty i Odry.
Orlik grubodzioby Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce zaledwie 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt.
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej Łąki Polski Północnej
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej
© Copyright by Ptaki Polskie, wszelkie prawa zastrzeżone.