Bielik z Gronowa Górnego, odcinek 2

Drukuj

Pamiętacie bielika, który półtora tygodnia temu trafił z urazem stawu barkowego do Ośrodka Rehabilitacji w Gronowie Górnym pod Elblągiem? Pisaliśmy o nim w ubiegłym tygodniu. Dzięki zdjęciom rentgenowskim mogliśmy mu się też bardzo dokładnie, a nawet dogłębnie przyjrzeć smiley.

Początkowo zakładaliśmy, że ptak zostanie w Ośrodku nawet 4 tygodnie. Okazało się jednak, że nasz pacjent jest ojcem, a w gnieździe czeka na niego całkiem już duży młody. Wkrótce mógłby opuścić gniazdo i je teraz za dwóch! Tymczasem siedzi tam i woła. I nic – ani taty, ani… mamy?!

Nie było innego wyjścia jak przyspieszyć rehabilitację – podjąć ryzyko i wypuścić młodego tatę… Udało się! To pierwszy beneficjent programu „ORLEN dla Orłów”, który został szczęśliwie wyleczony i po zaobrączkowaniu wypuszczony na wolność. Opiekunowie zabrali go nad Jezioro Drużno, które leży w jego rewirze łowieckim.
Z naszych obserwacji wynika, że radzi sobie całkiem dobrze. Na szczęście do gniazda powróciła też samica! Gdzie była i co robiła pozostanie już jej tajemnicą.

Według naszych szacunków nasz pacjent mógł mieć ok. 5 lat. U bielików gniazdo, rodzina i młode w tym wieku wcale nie są normą. Ciekawe ile lat ma jego partnerka? Doświadczone ptaki, po utracie pierwszego partnera chętnie wiążą się z młodszymi od siebie.

Jesteście zdziwieni?! To bardzo korzystny układ: każdy wygrywa! Jeśli chcecie dopowiedzieć się więcej o życiu we dwoje bielików, koniecznie zaglądajcie naszą stronę ORLEN dla Orłów! oraz na profil na FB: https://www.facebook.com/orlendlaorlow/

 
 
Jestem na pTak Bądź na pTAK
Dzięki naszej Kampanii chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. Zapraszamy do współpracy i zabawy.
Bagna są dobre Bagna są dobre
W regionie Ujścia Warty wdrażamy bardzo dobry partnerski projekt - Bagna są dobre! Odtwarzamy zniszczone kiedyś mokradła. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolnym biegu Warty i Odry.
Orlik grubodzioby Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce zaledwie 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt.
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej Łąki Polski Północnej
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej
© Copyright by Ptaki Polskie, wszelkie prawa zastrzeżone.