Bielik z Gronowa Górnego, odcinek 3

Drukuj

Czy ktoś z Was widział już kiedyś wkurzonego bielika?... No to teraz ma okazję!
 
Ale jak się nie wkurzać, gdy pakują cię w koc - i to w taki upał?! Do tego na nogi zakładają obrączki, a do przełyku na siłę wciskają płyn odrobaczający. Wkurza tym bardziej, że podobno jesteś „królem ptaków”…
 
Ale jak inaczej zaobrączkować „króla”, jeśli nie pętając go kocem? Widzieliście jego szpony?! To one właśnie służą do zabijania: wbijają się w mięśnie i narządy wewnętrzne na głębokość kilku centymetrów. Przerywają rdzeń kręgowy, perforują kości czaszki i mózgi... Bez wielkiego wysiłku. Bo stopy bielików (i innych typowych drapieżnych) są nie tylko duże, ale i bardzo (bardzo!) silne. Lepiej żeby taka nie zacisnęła się na ramieniu obrączkarza czy opiekunów ptaka. Trudno się wówczas wyzwolić z jej żelaznego uścisku.
 
A cała ta szamotanina wydarzyła się przy okazji pospiesznego uwalniania pierwszego beneficjenta programu ORLEN dla Orłów. Jak się okazało młodego taty, który trafił na leczenie do ośrodka w Gronowie Górnym, a na którego w gnieździe czekał całkiem już wyrośnięty młody.
 
Zapraszamy na nasz profil na FB: https://www.facebook.com/orlendlaorlow/

 
 
Jestem na pTak Bądź na pTAK
Dzięki naszej Kampanii chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. Zapraszamy do współpracy i zabawy.
Bagna są dobre Bagna są dobre
W regionie Ujścia Warty wdrażamy bardzo dobry partnerski projekt - Bagna są dobre! Odtwarzamy zniszczone kiedyś mokradła. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolnym biegu Warty i Odry.
Orlik grubodzioby Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce zaledwie 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt.
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej Łąki Polski Północnej
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej
© Copyright by Ptaki Polskie, wszelkie prawa zastrzeżone.