Poznaj, Pokochaj, Pomóż...

Świętujemy rok projektu ORLEN dla orłów

Drukuj
 

Na pytanie jaki ptak widnieje w godle Polski, większość bez wahania odpowiada bielik! Głównie ze względu na charakterystyczny biały ogon, złoty dziób i nogi. A może przede wszystkim z uwagi na jego wielkość i majestat. Oraz dlatego, że był to symbol plemienia Polan. Tutaj jednak zaczynają się schody… Owszem, oficjalnie przyjmuje się, że pierwowzorem dla naszego narodowego godła był bielik. Mimo to nie brakuje wątpiących, którzy upierają się, że najprawdopodobniej był to orlik krzykliwy. Dużo mniejszy, za to zwinny i dawniej bardzo częsty na naszych ziemiach. Być może więc wcale nie bielik, ale wszędobylski kiedyś orlik krzykliwy był ptakiem Polan? Są też i tacy, którzy podpowiadają, że punktem wyjścia dla naszego godła mógł być niezwykle dziś u nas rzadki orzeł przedni, powszechnie zasiedlający herby, proporce i monety na całym niemal świecie, lub nawet jeszcze rzadszy rybołów. Z drugiej jednak strony jakie ma to dziś znaczenie? Dbajmy o wszystkie ptaki, tak jakby to każdy z nich był symbolem naszego kraju!
 
Stowarzyszeniem Ptaki Polskie, we współpracy z PKN ORLEN realizuje projekt ochrony orłów w Polsce pod nazwą ORLEN dla Orłów. Skupiamy się w nim na udzielaniu pomocy coraz rzadszym w Polsce ptakom drapieżnym, które z różnych przyczyn nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie na wolności.
 
Piękna i dumna samica bielika trafiła do Dzikiej Ostoi pod Szczecinem, bo ktoś odstrzelił jej z wiatrówki fragment dzioba. Ktoś powie: przypadek beznadziejny. Przyroda potrafi jednak zaskakiwać. Ptak nie tylko odzyskał siły i sprawność, nauczył się również czyścić dziób po posiłku. Opiekunom nie pozostało nic innego, jak zwrócić mu wolność.
 
Młody bielik trafił do Ostoi pod Gdańskiem, bo zjadł kota. Koty same w sobie trujące nie są, ale ten konkretny zanim znalazł się w menu bielika został uśpiony. Środek, który służy do usypiania prawie uśpił też naszego podopiecznego. Prawie, bo dzięki podjętym błyskawicznie działaniom (płukanie żołądka, kroplówka, leki wzmacniające) ptak odzyskał formę i wrócił na łono natury.  
 
W ramach projektu ORLEN dla Orłów pomogliśmy do tej pory czternastu bielikom, jednemu orłowi przedniemu i jednemu orlikowi krzykliwemu. Siedem bielików wróciło na wolność. Jeden nie przeżył. W przypadku pozostałych kontynuowane jest leczenie i rehabilitacja. Dodatkowo w jednym z ośrodków rehabilitacji, z którymi współpracujemy, wolontariusze – pracownicy PKN ORLEN – zbudowali wolierę, gdzie rehabilitowani są nasi skrzydlaci pacjenci. Woliera to pomieszczenie, którego ściany zbudowane są zwykle z siatki i jest na tyle duże, żeby ptaki mogły w nim latać, a w środku znajdują się gałęzie i sznurki,  imitujące naturalne otoczenie, dostarczające ptakom odrobinę rozrywki, zanim wrócą do swojego naturalnego środowiska.
 
Rehabilitację i leczenie orłów aktywnie wspierają także klienci stacji paliw ORLEN, będący uczestnikami programu lojalnościowego VITAY. Mechanizm jest bardzo prosty, bo punkty otrzymywane za zakupy mogą przekazać na finansowe wsparcie zagrożonych wyginięciem ptaków. Dzięki temu ORLEN wymienia te punkty na złotówki i zasila konto stowarzyszenia Ptaki Polskie.  
 
Chcesz poznać historię i losy podopiecznych programu ORLEN dla Orłów oraz obejrzeć zdjęcia, filmy i ciekawostki z życia „władców przestworzy”? Zapraszamy na profil FB @orlendlaorlow. Całość zdobią piękne zdjęcia Cezarego Korkosza i innych fotografów. Zapraszamy!

Fot. Cezary Korkosz

 
 
Jestem na pTak Bądź na pTAK
Dzięki naszej Kampanii chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. Zapraszamy do współpracy i zabawy.
Bagna są dobre Bagna są dobre
W regionie Ujścia Warty wdrażamy bardzo dobry partnerski projekt - Bagna są dobre! Odtwarzamy zniszczone kiedyś mokradła. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolnym biegu Warty i Odry.
Orlik grubodzioby Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce zaledwie 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt.
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej Łąki Polski Północnej
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej
© Copyright by Ptaki Polskie, wszelkie prawa zastrzeżone.