Dziobem i pazurem, czyli trudne życie drapieżnika

Drukuj

Bieliki należą do nieczęstej kategorii drapieżników niemal… towarzyskich. Bywa, że polują w parach lub zespołowo. Prędzej czy później zaznaczy się jednak indywidualizm wielkiego drapieżcy.
 
Nic dziwnego! W świecie drapieżników konkurencja i rywalizacja są ciągle obecne. Ich źródłem są zarówno współplemieńcy jak i drapieżniki innych gatunków.
 
Tak, jak na afrykańskiej sawannie nieustającą wojnę prowadzą ze sobą lwy i hieny, tak w naszych lasach żaden rozsądny bielik nie zostawi swojego gniazda z jajami lub pisklętami bez nadzoru. Wystarczy chwila, aby jaja zostały rozbite, a bezbronne jeszcze młode wyrzucone z gniazda lub zabite. Bynajmniej nie jako ofiary, które następnie zostaną zjedzone. Chodzi tylko o wyeliminowanie konkurencji oraz zapewnienie sobie i własnym młodym bezpieczeństwa. Jest bowiem szansa, że niedoszli rodzice opuszczą okolicę po starcie lęgu. Bieliki oczywiście nie są na tym polu bardziej szlachetne od orlików, jastrzębi, kani, czy nawet kruków lub wron. Bywa, że bezpiecznie nie mogą się czuć nawet gniazdujące w lasach bociany czarne. Przecież one też nie są wegetarianami i potencjalnie konkurują o tę samą rybę.
 
Życie drapieżnika w ogóle jest trudne. Ofiara zwykle nie odda swojego życia bez walki. Zasadzka i zaskoczenie to podstawa, ale teren bywa nieprzewidywalny. Rwą się pióra (od których często zależy życie). Wypadają stawy. Łamią się kości! Nawet niewielkie obrażenia mogą bardzo ograniczyć twój sukces łowiecki. Wkrótce głód może zajrzeć ci w oczy, a z nim błędne około: nie jesz – słabniesz – tracisz szanse na powrót do zdrowia… 
 
Gdy jesteś w świetnej formie, swoi i tobie podobni z tobą konkurują. Twoje potencjalne ofiary cię nie lubią. I gdziekolwiek się pojawisz, nawet w celach „niekulinarnych” (jeśli jest inaczej zwykle starasz się działać z ukrycia), wszyscy jednoczą swoje siły aby cię przepędzić... Słowem nie zaznasz spokoju.
 
Nic dziwnego, że drapieżne ptaki są częstymi rezydentami różnych lecznic i ośrodków rehabilitacji. (Być może dlatego też pierwsza pacjentka objęta programem ochrony orłów w Polsce pn. ORLEN dla Orłów- bieliczyca z Mikołowa, z takim spokojem znosi pobyt w wolierze. Może… po prostu odpoczywa?)
 
Na szczęście młode ptaki, nawet gdy opuszczą gniazdo, wciąż mogą liczyć na swoich cierpliwych i troskliwych rodziców. Ci będą mieli na nich swoje orle oko przez kolejnych kilka miesięcy lub jeszcze dłużej. Czasami nawet gdy ptaki w pełni dorosną i się usamodzielnią, mogą liczyć na taryfę ulgową ze strony swoich rodziców lub rodzeństwa. 
 
To między innymi dzięki rodzicielskim naukom z każdym kolejnym miesiącem, a później rokiem, szanse przetrwania następnego będą bardzo szybko rosły. Statystyki przeżywalności dorosłych bielików, czyli takich, które mają 5 i więcej lat są bardzo wysokie. I tak, coraz silniejsze i mądrzejsze o kolejne doświadczenia, przeżyją na wolności ponad 30 lat. W niewoli łatwo dożywają ponad 40.
 
Może więc życie bielików nie jest aż tak trudne i nie ma potrzeby załamywać nad nimi rąk. W końcu średnia długość naszego życia, zaledwie kilka wieków temu, w średniowieczu, wynosiła 24-27 lata. A w wiktoriańskim Londynie - zaledwie sto lat temu - 17. A był to czas, gdy rodził się tam drapieżny kapitalizm…
 

 
 
Jestem na pTak Bądź na pTAK
Dzięki naszej Kampanii chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. Zapraszamy do współpracy i zabawy.
Bagna są dobre Bagna są dobre
W regionie Ujścia Warty wdrażamy bardzo dobry partnerski projekt - Bagna są dobre! Odtwarzamy zniszczone kiedyś mokradła. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolnym biegu Warty i Odry.
Orlik grubodzioby Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce zaledwie 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt.
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej Łąki Polski Północnej
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej
© Copyright by Ptaki Polskie, wszelkie prawa zastrzeżone.