Nasi Pacjenci

Drukuj
 


Bieliczyca z Leśnego Pogotowia z Mikołowa na Śląsku

 
 
Poznajcie pierwszego beneficjenta, a właściwie beneficjentkę programu pomocy dla zagrożonych ptaków drapieżnych „ORLEN dla Orłów”. Okazała bieliczyca jest pod opieką Schroniska dla Dzikich Zwierząt Leśne Pogotowie w Mikołowie przy Nadleśnictwie Katowice, dokąd trafiła na przełomie kwietnia i maja. Została znaleziona w lesie, w Nadleśnictwie Cherby, po zgłoszeniach okolicznych mieszkańców i Policji.
 
Prześwietlenie i oględziny wykazały, że wielkiego ptaka uziemiło uszkodzenie stawu łokciowego. Niestety nie są znane okoliczności w jakich doszło do kontuzji. Być może bezpośrednią przyczyną wypadku była kolizja z konarem lub drutami napowietrznymi albo inny „wypadek lotniczy”. Poza ekstremalnymi warunkami pogodowymi (ptaki starają się wówczas nie latać), najbardziej ryzykowne są starty, lądowania i przede wszystkim pościg za potencjalną ofiarą! W przypadku bielików, których rozpiętość skrzydeł u największych samic (są większe od samców) może sięgać blisko 2,5 m, o nieszczęśliwy wypadek nietrudno. Ptaki muszą więc bardzo uważać. Gęstość śląskich zabudowań i wszelkiej pionowej lub napowietrznej infrastruktury dodatkowo utrudnia nawigację i zwiększa ryzyko uszkodzeń lub nawet śmierci.
 
Szczęśliwie obyło się bez operacji, ale skrzydło bielika zostało zblokowane. Rana się już zabliźniła, a pacjentka jest w dobrej kondycji i nastroju. Zachowuje się przy tym wyjątkowo spokojnie i niemal… dystyngowanie. (Wiele dzikich ptaków źle znosi pobyt w wolierach – są nerwowe, bardzo lękliwe, często siłą próbują sforsować siatkę, co może prowadzić do jeszcze większych obrażeń.)
 
Niestety unieruchomienie skrzydła nie przyniosło efektu. Ptak najwyraźniej je ćwiczy - próbuje je podciągać, porusza nim - ale staw słabiej pracuje i skrzydło wciąż opada. Lekarze i Opiekun rozważają powtórzenie blokady. Jeśli tym razem zabieg przyniesie dobre efekty, wielka samica zostanie wypuszczona na przełomie zimy i wiosny 2017. W przeciwnym razie jej rehabilitacja może potrwać nawet 2-3 lata i bez pewności powodzenia. Trzymajmy więc za nią kciuki! 
 
O losach naszej pierwszej pacjentki oraz kolejnych beneficjentach programu „ORLEN dla orłów” będziemy Was informować na bieżąco na profilu https://www.facebook.com/orlendlaorlow/?fref=ts.

 
 
Jestem na pTak Bądź na pTAK
Dzięki naszej Kampanii chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. Zapraszamy do współpracy i zabawy.
Bagna są dobre Bagna są dobre
W regionie Ujścia Warty wdrażamy bardzo dobry partnerski projekt - Bagna są dobre! Odtwarzamy zniszczone kiedyś mokradła. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolnym biegu Warty i Odry.
Orlik grubodzioby Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce zaledwie 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt.
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej Łąki Polski Północnej
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej
© Copyright by Ptaki Polskie, wszelkie prawa zastrzeżone.