Para Bewicków potrzebuje średnio ponad dwóch lat na to, aby doczekać się pierwszego potomstwa. Dotyczy to zarówno młodych par (ptaków wiążących się po raz pierwszy), jak i par z odzysku – w przypadku Bewicków zasadniczo będą to wdowy i wdowcy. (Czytaj artykuł „I ślubuję Ci miłość, wierność i to, że Cię nie opuszczę…”)
Więcej: wejście w nowy związek zajmuje tym niezwykle wrażliwym ptakom średnio ponad dwa i pół roku! Z matematycznego i statystycznego punktu widzenia, szansa na nowe pokolenie (pisklęta), u ptaków po utracie partnera pojawia się więc dopiero po 5 latach! Największe sukcesy na polu reprodukcji osiągają ptaki dojrzałe, z doświadczeniami z poprzednich związków. Generalna zasada jest taka, że im starsi są partnerzy i im dłużej są ze sobą, tym większe prawdopodobieństwo szczęśliwego odchowania młodych. Dobrze też wypadają pary wiekowo mieszane. Najsłabsze wyniki mają pary młode.
Ale nawet dla tych doświadczonych tzw. sukces lęgowy to prawdziwe wyzwanie. Na 157 wieloletnich par badanych w Slimbridge (co najmniej 5 lat razem), 21 nie pojawiło się z żadnym przychówkiem w okresie kolejnych 5-8 zim. 33 pary na przestrzeni tego czasu przyleciały z jednym tylko młodym. Pary te stanowiły łącznie 34% całej badanej populacji. W tym samym okresie zaledwie 2 pary regularnie przylatywały z młodymi. Najszczęśliwsi rodzicami byli Estralita i Dougie oraz Valois i France, którzy na 13 zim 9 razy przylecieli z dziećmi.
Okazuje się, że w dłuższej perspektywie młode co drugi rok należy uznać za wielki sukces. W złych latach ptaki w ogóle rezygnują z lęgów. Bywa też, że ich wyrośnięte już młode giną w czasie wędrówki albo przed jej rozpoczęciem. Zdarzało się, że młode ptaki stanowiły mniej niż 4% wszystkich łabędzi zimujących w Slimbridge. Z kolei w rekordowo dobrym 1997/8 roku stanowiły one 69%. Ale to był tylko wyjątek potwierdzający regułę.
Pomóż nam zorganizować polski etap misji Flight of the Swans i wesprzyj nas finansowo.
Pomóż Bewickom oraz innym ptakom wędrownym i podpisz petycję: www.flightoftheswans.org/support/petition
Flight of the Swans: www.flightoftheswans.org, FB, TWITTER
WWT (Wildfowl & Wetland Trust): www.wwt.org.uk