Orły orliki

Drukuj

Pomimo nieco mylącej nazwy, orliki z systematycznego i naukowego punktu widzenia, to najprawdziwsze orły, czyli tzw. orły właściwe. Mamy ich w Polsce (i w Europie) dwa gatunki – orlika krzykliwego oraz orlika grubodziobego. Łączy je niezwykłe podobieństwo oraz szczególna różnica. Podobieństwo tak duże, że obydwa te gatunki chętnie się ze sobą krzyżują się. Tym chętniej, że w świecie ptaków drapieżnych (szponiastych) panie są większe od swoich partnerów. Im większa samica, tym większe będzie miała powodzenie! Orliki krzykliwe, kiedy tylko mogą, notorycznie więc lecą na orlice grubodziobe, które są znacznie większe od swoich krzykliwych kuzynek - tym bardziej kuzynów!
 
I może nie warto byłoby się tym kłopotać, gdyby nie fakt, że orliki grubodziobe, to najrzadsze orły w Europie - i być może na świecie. W Polsce gnieździ się ich ok. 10 par – wszystkie w Dolinie Biebrzy. I tak dotarliśmy do zasadniczej różnicy miedzy obydwoma gatunkami: orliki krzykliwe, to z kolei najczęstsze z naszych orłów. Szacuje się, że w Polsce gnieździ się ich jeszcze 2300-2700 par.
 
Jak wszystkie orły, orliki pod gniazda potrzebują dojrzałych drzew. Na tyle silnych, że utrzymają ciężar wielkiego gniazda, które może być używane prze kilka pokoleń. Za to, inaczej niż większości dostojnych kuzynów, zamiast polować na dużą zdobycz, wolą ślimaki, żaby, jaszczurki, gryzonie, małe ptaki a nawet duże owady. Dzięki swojemu legendarnemu orlemu wzrokowi, potrafią wypatrzeć swoje maleńkie zdobycze ukrywające się w trawie nawet z wysokości 100 m! Zresztą na wiele z nich polują… na pieszo, w czym pomagają im stosunkowo długie nogi. Bo orliki krzykliwe (a także grubodziobe), to prawdziwie łąkowe ptaki. Najlepiej zresztą, żeby ta łąka była podmokła. Oraz w sąsiedztwie dojrzałych lasów i zadrzewień, bo tam właśnie ukrywają swoje gniazda. Naukowcy o takich gatunkach mówią dwuśrodowiskowe.
 
Ponieważ podmokłe łąki i wiekowe drzewostany, to coraz większa rzadkość w naszym krajobrazie, to i orlików szybko ubywa. Dawną mozaikę, miłą dla oka i kluczową dla życia wielu zwierząt, masowo zastępują rozległe monokultury – zielone pustynie. 
 
Orliki mają jeszcze jedną szczególną cechę. Na zimę odlatują, a właściwie szybują do Afryki. Krzykliwe lecą zwykle daleko poniżej równika. Niektóre mogą pokonują nawet 10000 km w jedną stronę!
 
Więcej o orlikach na jednej z naszych stron: www.orlikgrubodzioby.org.pl oraz oczywiście na naszym profilu ORLEN dla Orłów!

Na zdjęciach Czarka Korkosza orlik krzykliwy.

 
 
Jestem na pTak Bądź na pTAK
Dzięki naszej Kampanii chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. Zapraszamy do współpracy i zabawy.
Bagna są dobre Bagna są dobre
W regionie Ujścia Warty wdrażamy bardzo dobry partnerski projekt - Bagna są dobre! Odtwarzamy zniszczone kiedyś mokradła. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolnym biegu Warty i Odry.
Orlik grubodzioby Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce zaledwie 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt.
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej Łąki Polski Północnej
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej
© Copyright by Ptaki Polskie, wszelkie prawa zastrzeżone.