Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Gronowie Górnym koło Elbląga

Drukuj

Najwyższy czas przedstawić ośrodki, w których leczymy orły w ramach programu ORLEN dla Orłów. Zaczynamy od ośrodka w Gronowie Górnym koło Elbląga, skąd w ubiegłym tygodniu, po rehabilitacji, wypuściliśmy na wolność naszego pierwszego pacjenta – pięcioletniego samca bielika.
 
Ośrodek prowadzi Pani Beata Lalik, lekarz weterynarii. Zarejestrowano go w 2014 roku, na mocy decyzji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która zezwala na leczenie
w nim ptaków i małych ssaków. Do teraz Pani Beata przyjęła i wyleczyła kilkudziesięciu pacjentów. Większość z nich to ptaki. Różne - myszołowy, pustułki, jastrzębie, kaczki krzyżówki, bociany, czaple, mewy siwe i śmieszki, dzięcioły, kawki, wróble, sikory, jerzyki, trafił się też jeden grubodziób. Spośród czworonogów najwięcej jest jeży.
 
Jeden taki utknął w siatce ogrodzeniowej. Gdy go znaleziono był umierający. Odwodniony, nie mógł już poruszać tylnymi nogami a cała głowa była pokryta jajami much, które dosłownie czekały na śmierć zwierzaka, żeby szybko przeobrazić się w padlinożerne larwy. Jaja były w małżowinach usznych, w nosie, w oczach. Ich usunięcie zajęło 3 godziny! Jeż nie był w stanie o własnych siłach pić ani jeść. Przez dwa kolejne dwa dni był pojony strzykawką. Ku szczeremu zdumieniu Opiekunki nie tylko przeżył, ale w bardzo szybkim tempie wracał do zdrowia. Wkrótce został wypuszczony, ale wcale nie było mu spieszno do całkowitej niezależności. Przez kilka miesięcy, do późnej jesieni każdego wieczoru przychodził na kolację.
 
Swoją szansę postanowił też wykorzystać pewien bociek. Wyraźnie osłabionego znalazł go pewien rolnik. Z dobrego serca trzymał go przy sadzawce razem z domowymi kaczkami. Na niewiele się to zdało – i ptak wciąż wydawał się chory. Na szczęście rolnik dowiedział się o Ośrodku w Gronowie i przywiózł tam swojego podopiecznego.
 
Bocian nie chciał jeść. Gdy Pani Beata zajrzała do mocno wyblakniętego dzioba, okazało się, że w jamę dziobową i przełyk zablokowały pijawki. Było ich tam ponad 20. Zwykle bociany się nimi odżywiają. Ten jednak miał wyjątkowego pecha, bo to pijawki żywiły się nim. Niedługo po usunięciu pasożytów i odrobaczeniu, bocianowi wrócił apetyt i dobry humor, a z nimi soczysta czerwień na dziobie. Mimo to, ptak nie odleciał. Zamieszkał na podwórku. Każdego ranka pukał dziobem w okno tarasowe i głośnym klekotaniem meldował gotowość do śniadania. Bocian postanowił w tamtym roku nie ryzykować dalekiej podróży i przezimował na miejscu. Odleciał dopiero na wiosnę.
 
Inni pacjenci po wyleczeniu też się nie spieszą do domu – lub zostają na stałe. Jak kawka i grzywacz na zdjęciach.
 
Do Gronowa trafiają też bieliki. Jak mówi Pani Beata „każdy jest dumny, że może pomóc tak pięknemu zwierzęciu”. My jesteśmy dumni z Pani Beaty i dziękujemy za szybkie wyleczenie jednego z pierwszych pacjentów programu ORLEN dla Orłów!
 
Na 22 przyjęcia w 2015 roku, 14 ptaków wróciło na wolność. Pani Beata mówi, że  większość zgonów wynika z tego, że zwierzęta zbyt późno trafiają do lekarza weterynarii. (A z natury bardzo czułe ptaki, nawet tak duże jak bieliki, są szczególnie wrażliwe!) Pierwsza pomoc, ogrzanie, nawodnienie, podanie antybiotyku ratuje życie i często daje szanse na pełne wyleczenie. Wskazaniem do eutanazji są przypadki zawansowanych  chorób wirusowych oraz otwarte, zastałe złamania z zakażeniami.
 
Pacjenci z Gronowa leczeni są w gabinecie weterynaryjnym MAJA w Elblągu. Tam mogą liczyć na pełna diagnostykę - cyfrowy RTG, USG, analizatory krwi,  intensywną pierwszą terapię – w tym tlenoterapia i inkubator oraz zabiegi chirurgiczne, w tym ortopedyczne.
 
Pani Beata i jej szponiaści pacjenci mogą też teraz liczyć na program ORLEN dla Orłów!

 
 
Jestem na pTak Bądź na pTAK
Dzięki naszej Kampanii chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. Zapraszamy do współpracy i zabawy.
Bagna są dobre Bagna są dobre
W regionie Ujścia Warty wdrażamy bardzo dobry partnerski projekt - Bagna są dobre! Odtwarzamy zniszczone kiedyś mokradła. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolnym biegu Warty i Odry.
Orlik grubodzioby Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce zaledwie 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt.
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej Łąki Polski Północnej
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej
© Copyright by Ptaki Polskie, wszelkie prawa zastrzeżone.