Po czym poznać bielika?

Drukuj

Nie, to wcale nie kawał i nie chodzi o „nóżkę”. Chociaż jaskrawo żółte stopy bielików zakończone kilkucentymetrowymi szponami, perforującymi ciało i czaszki, są tyleż charakterystyczne, co imponujące. Ale wracając do tytułowego pytania: Złoty (a dokładniej żółty) dziób, jasna grzywa i charakterystyczny biały ogon. Znak rozpoznawczy bielika, od którego bierze on swoje imię w wielu językach – również w naszym! Jego łacińska nazwa to Haliaeetus albicilla, gdzie albi znaczy biały a cilla ogon. (Ten pierwszy, najtrudniejszy wyraz, to nazwa rodzajowa łącząca całą rodzinę bielików.) 
 
Anglicy nazywają go White-tailed Sea Eeagle - orzeł morski białoogonowy. (A ostatnio coraz częściej na skróty - tylko White-tailed Eeagle.) Zwracają przy tym uwagę na jeszcze jedną ważną cechę – zamiłowanie bielików do wody. Zresztą element często obecny również w innych językach.
 
Podsumujmy: wybierając się na bieliki wypatrujemy bardzo dużego ptaka drapieżnego z białym ogonem, w pobliżu wody! Proste? Byłoby, gdyby nie fakt, że tak wyglądają tylko w pełni dorosłe ptaki, czyli wtedy, gdy mają 5, a czasami dopiero 9 lat. U tych młodszych możemy się spodziewać wszelkich form przejściowych. Bardzo młode ptaki mogą być nawet w smakowitym kolorze gorzkiej czekolady! O tzw. różnicach indywidualnych dotyczących również masy i postury nawet nie wspominając! (Jak u ludzi…)  
 
Ktoś kiedyś porównał szybującego bielika do widoku wrót stodoły w powietrzu! (W końcu rozpiętość skrzydeł u niektórych ptaków przekracza 2,5 m.) Może więc to będzie jakąś wskazówką?
 
Nie przegapcie też głosu. Mocny!

Ścieżka dźwiękowa

 
 
Jestem na pTak Bądź na pTAK
Dzięki naszej Kampanii chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. Zapraszamy do współpracy i zabawy.
Bagna są dobre Bagna są dobre
W regionie Ujścia Warty wdrażamy bardzo dobry partnerski projekt - Bagna są dobre! Odtwarzamy zniszczone kiedyś mokradła. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolnym biegu Warty i Odry.
Orlik grubodzioby Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce zaledwie 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt.
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej Łąki Polski Północnej
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej
© Copyright by Ptaki Polskie, wszelkie prawa zastrzeżone.