Poznaj, Pokochaj, Pomóż...

Próba wypuszczenia Bieliczycy z postrzelonym dziobem

Drukuj
 

Prowadzony przez nas program Orlen dla Orłów objął wsparciem Bieliczycę z odstrzeloną częścią dzioba. W lutym 2016 roku ptak trafił do rehabilitacji prowadzonej przez Ośrodek Na Rzecz Zwierząt DZIKA OSTOJA w Wielgowie, niedaleko Szczecina. Dziób jest bardzo ważny dla ptaków drapieżnych. Dzięki silnemu i hakowatemu dziobowi, ptak jest w stanie rozerwać zdobycz. Tam znajdują się również zewnętrzne otwory nozdrzy, dziób jest zatem istotny podczas oddychania. Mieliśmy wiele pomysłów, jak pomóc Bieliczycy. Braliśmy pod uwagę, między innymi, wykonanie rekonstrukcji z wykorzystaniem drukarki 3D.Życie przyniosło jednak inne, prostsze rozwiązanie. Okazało się, że po usunięciu wszystkich opatrunków, ptak radzi sobie całkiem dobrze. Nauczył się nawet "płukać" dziób z resztek pokarmu. Nie ma więc niebezpieczeństwa, że pozostałości pożywienia narażą Bieliczycę na powikłania wynikające z zatrucia. Gdy nabraliśmy przekonania, że Pani Bielikowa może być już gotowa na niezależność, postanowiliśmy podjąć próbę wypuszczenia jej na wolność. Oczywiście pod czujnym okiem opiekunów. Pierwsza próba miała miejsce w marcu, jednak okazało się, że to jeszcze za wcześnie. Nadszedł wrzesień, a wraz z nim kolejna szansa na odfrunięcie w nieznane. Mocno trzymaliśmy kciuki za ptaka i jego zdrowie. Pomimo wielkich nadziei i początkowych sukcesów Bieliczycy, niestety i tym razem się nie udało. Pani Bielik wróciła do ośrodka. Jednak to nie ostatnia próba, w końcu nadejdzie czas na wolność. Czasami po prostu potrzeba trochę więcej czasu.

 

 
 
Jestem na pTak Bądź na pTAK
Dzięki naszej Kampanii chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. Zapraszamy do współpracy i zabawy.
Bagna są dobre Bagna są dobre
W regionie Ujścia Warty wdrażamy bardzo dobry partnerski projekt - Bagna są dobre! Odtwarzamy zniszczone kiedyś mokradła. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolnym biegu Warty i Odry.
Orlik grubodzioby Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce zaledwie 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt.
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej Łąki Polski Północnej
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej
© Copyright by Ptaki Polskie, wszelkie prawa zastrzeżone.