Poznaj, Pokochaj, Pomóż...

Ogród najbardziej na pTAK!

Drukuj

Specjalną ofertę przygotowaliśmy dla wszystkich posiadaczy ogrodów - zarówno tych indywidualnych, jak i instytucjonalnych – miejskich parków i zieleńców.


Dzisiaj, gdy parkingi, wielkie centra handlowe, drogi, fabryki zajmują coraz więcej miejsca - nasza przyroda potrzebuje ogrodów bardziej niż kiedykolwiek przedtem. My też ich potrzebujemy - tak samo jak potrzebujemy przyrody.

Kiedyś ogrody w Polsce były pełne kwiatów, motyli, ptaków i wielu innych stworzeń. Były kolorowe, rozświergotane, pełne życia. Pięknie harmonizowały zarówno z naszym krajobrazem kulturowym jak i naturalnym. Podobne w stylu i funkcjonalności do tych, którymi wciąż cieszą się mieszkańcy kraju słynącego z najpiękniejszych parków
i ogrodów - Anglii.

We współczesnej Polsce prawdziwe ogrody stają się rzadkością. Zastępuje je architektura zieleni. Zapewne ma swoich zwolenników i na pewno stała się bardzo modna. Ale - ma też zdecydowanie mniej liści - oraz życia...

Jeśli znudziły się Państwu zadziwiająco ciche i niepokojąco regularne połączenia polbruku, tui i trawy (do tego bardzo pracochłonne i drogie w utrzymaniu!) - proponujemy Państwu alternatywę: ogród na pTAK! czyli ogród przyjazny przyrodzie. Taki ogród (lub park) możemy też bez najmniejszej przesady nazwać ogrodem życia.

Zapraszamy wszystkich posiadaczy takich  ogrodów - oraz miejskich i wiejskich parków. Podzielcie się swoją wiedzą - przysyłajcie nam zdjęcia i filmy.

Wszystkich zachęcamy do zakładania ogrodów na pTAK! Przyjaznych ptakom, całej przyrodzie i ludziom!

Przypominamy też o naszym cyklicznym, ogólnopolskim konkursie, gdzie wybieramy
Ogród najbardziej na pTAK!
czyli
Ogród najbardziej przyjazny Bioróżnorodności (ptakom w szczególności!).

Do konkursu możecie Państwo zgłosić przydomowe ogrody. Gorąco zachęcamy też miasta i wsie, aby zgłaszały parki. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Dzięki swoim ogrodom będziecie Państwo wspierać bioróżnorodność w Polsce, włączając się tym samym w dzieło ochrony bioróżnorodności na całej Ziemi. Im więcej będzie takich ogrodów tym lepiej. Kto wie, może któregoś dnia będzie ich cała sieć - jakże ważna
i cenna dla zachowania Wspólnego Dziedzictwa, jakim jest nasza Przyroda.

Wszystkim zainteresowanym zapewniamy odpowiednie informacje - poradniki, a nawet gotowe projekty ogrodów. Zresztą sami możecie Państwo „przegadać" swoje ogrodowe sprawy na specjalnie dla Was dedykowanym forum dostępnym na naszej stronie. Zapraszamy do wspólnej pracy i zabawy!

Bądźmy na pTAK! Zanim będziemy za późno.

Więcej informacji na stronie www.jestemnapTAK.pl w zakładce Ogród na pTAK!

 
 
Jestem na pTak Bądź na pTAK
Dzięki naszej Kampanii chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. Zapraszamy do współpracy i zabawy.
Bagna są dobre Bagna są dobre
W regionie Ujścia Warty wdrażamy bardzo dobry partnerski projekt - Bagna są dobre! Odtwarzamy zniszczone kiedyś mokradła. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolnym biegu Warty i Odry.
Orlik grubodzioby Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce zaledwie 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt.
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej Łąki Polski Północnej
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej
© Copyright by Ptaki Polskie, wszelkie prawa zastrzeżone.