Usługi ekosystemów to - mówiąc najprościej - korzyści, jakie gospodarstwa domowe, społeczności i gospodarka uzyskują dzięki środowisku. Pojęcie to jest związane z kapitałem przyrodniczym. Usługi to strumień korzyści, podczas gdy kapitał przyrodniczy jest zasobem generującym ten strumień korzyści.
czytaj całośćZielone Wyspy, to nazwa użytku ekologicznego w Gdańsku, który powstał, aby chronić rozległy kompleks szuwarów, trzcinowisk i podmokłych łąk. Położony jest w ujściu Wisły Śmiałej, pomiędzy Jacht Klubem a Narodowym Centrum Żeglarstwa, naprzeciwko rezerwatu Ptasi Raj. Użytek został włączony do obszaru Natura 2000 PLH220044 Ostoja w Ujściu Wisły.
czytaj całośćSpecjalną ofertę przygotowaliśmy dla wszystkich posiadaczy ogrodów - zarówno tych indywidualnych, jak i instytucjonalnych – miejskich parków i zieleńców.
czytaj całośćNa drutach siedzą rozświergotane Jaskółki. Dookoła sielskie lato. Nagle, któryś z ptaków wszczyna alarm. Pewnie krzyczy coś w stylu „niebezpieczeństwo z powietrza!” Albo: „kot!” Wszyscy zrywają się w popłochu. Chaos! I o to właśnie chodziło. Korzystając z zamieszania, mały prowokator szybko romansuje z sąsiadką. „Normalnie” nie mieliby szans. A przecież „krew nie woda”…
czytaj całośćCykliczne Zloty Ptaków Polskich
W specjalnej ofercie, jaką przygotowaliśmy dla Członków Klubu Ptaków Polskich, szczególne miejsce zajmują cykliczne Zloty Ptaków Polskich. Kolejne happeningi z tego cyklu, to okazja do poznania kolejnych zakątków kraju oraz tamtejszej (naszej!) przyrody.
czytaj całośćProjekt Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Tajemnicze i wrażliwe. Najbardziej bagienne i jedne z najrzadszych europejskich orłów. Orliki Grubodziobe.
czytaj całośćProjekt Bagna są Dobre! Biebrzańskie Łąki
Bagna Biebrzańskie szybko zarastają krzewami, drzewami i trzciną!
Tam, gdzie kiedyś rozciągały się wspaniałe bagienne łąki, tak charakterystyczne dla tutejszego krajobrazu, dzisiaj widać nieprzebyty gąszcz gałęzi. Wszystko dlatego, że zaprzestano koszenia i wypasu.
Projekt Bagna są dobre Ujście Warty
Bagna – jeden z najważniejszych trybów w zegarze ziemskiego klimatu. Globalnie i lokalnie.
Wszystko za sprawą niezwykłych, niemal cudownych właściwości torfu i roślin żyjących na bagnach!
Torf oraz bagienna roślinność, z której powstał są jak gąbka. Wchłaniają i przechowują wodę gdy jest jej za dużo – i chronią nas przed powodziami. Gdy dookoła wody jest za mało, bagna oddają tę, którą zmagazynowały - i chronią nas przed suszą.
Na Podlasiu w gminie Sejny zabezpieczyliśmy 8,2 ha chronionym gatunkom roślin Teren położony na wschód i południowy wschód od wsi Berżniki, w pobliżu wzniesienia Kartwia Góra, w gminie Sejny. Charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą polodowcową. Skłony wyniesień (formą zbliżonych do kemów) a także łagodne wypłaszczenia u ich podnóży oraz na ich wierzchołkach zajmują ekstensywne pastwiska i fragmenty widnych lasków sosnowych. Poza tym, w bezodpływowym obniżeniu terenu zlokalizowanym w północno-zachodniej części obszaru wykształciło się torfowisko przejściowe. Od wschodu rezerwat przylega do Puszczy Augustowskiej.
czytaj całość