Poznaj, Pokochaj, Pomóż...

Podaruj Ptakom swój 1%

Drukuj

Pomóż ptakom w potrzebie. 
Przekaż im 1% podatku.

Wystarczy Twój 1%. My zajmiemy się pozostałymi 99!

Tegoroczną kampanię 1% dedykujemy naszym sąsiadom – ptakom żyjącym w miastach. Cały zebrany dochód przeznaczymy na utworzenie Ogrodów na pTAK!. Miejsc przyjaznym ptakom i ludziom. 
Zebrane pieniądze pozwolą nam na posadzenie ligustrów, rokitników, jarzębin, głogów i innych rodzimych drzew i krzewów owocujących. Smutne trawniki zmienimy w tętniące życiem kwietne łąki. Brak naturalnych dziupli zrekompensujemy wiesząc budki lęgowe.
 
Wypełnij KRS 0000253695 w swoim rocznym rozliczeniu podatkowym. Ułatwi Ci to program do rozliczania PIT:

w wersji online:
https://www.pitax.pl/rozlicz/0000253695/

lub do pobrania na komputer:
https://www.pitax.pl/pobierz/0000253695/
 
Miejska dżungla?
Miasto - sztuczny twór stający się z wyboru lub konieczności miejscem życia nie tylko ludzi, ale i wielu ptaków. W coraz bardziej zatłoczonym i zdominowanym przez nasze potrzeby świecie, przetrwanie niektórych gatunków coraz bardziej zależy od miast i wsi.  

Nic dziwnego – bo nasze miasta i osiedla wciąż stają się większe i bardziej wszędobylskie. Pochłaniają nie tylko kolejne wsie i osady, ale też pola, lasy, łąki i ostatnie już mokradła.

Do niedawna śladami po zagarniętych przestrzeniach były urokliwe stare sady, szpalery drzew, historyczne aleje i zagajniki, czy niewielkie oczka wodne, będące ozdobą każdej szanującej się dzielnicy.

Dzisiaj, w ostatnich ocalałych parkach, na masową skalę wycinamy stare drzewa
i krzewy. Ostatnie trawniki i parkowe łąki znikają pod betonową nawierzchnią – tak jak miejskie stawy. Znakiem czasu jest krótko przystrzyżona trawa bez szansy na kwitnienie i wydawanie plonu. Ilość nawozów z jednej strony, a środków owadobójczych, ziołobójczych, kretobójczych itd.(!) z drugiej, powodują, że miejskie trawniki nawet dla ludzi są bardzo ryzykownym miejscem. Ptakom i innym drobnym zwierzętom nie pozostawiają żadnych szans! Nowe i remontowane elewacje coraz liczniejszych budynków pozbawione są wnęk i otworów, gdzie ptaki mogłyby zakładać swoje gniazda. Bywa, że całe rodziny umierają z głodu i przerażenia pospiesznie żywcem zamurowane.

Ptaki znikają!
Smutne statystyki jedynie potwierdzają to, co na co dzień obserwujemy gołym okiem: gatunki  ptaków uważane do niedawna za pospolite, takie jak Wróbel czy Jerzyk, w ciągu ostatnich 10 lat odnotowały spadki liczebności o 50%! W całej Europie ubyło w tym czasie około 300 milionów różnych ptaków. U naszych sąsiadów - w Niemczech, Czechach, a także w Austrii - na czerwonych listach gatunków zagrożonych znalazły się Kawki. U nas - to tylko kwestia czasu…

Z naszych miast znikają ostatnie enklawy zieleni. Wraz z nimi - kolorowe życie ziół, kwiatów, motyli, ptaków i nasze wspomnienia z dzieciństwa – chociażby rozćwierkane czeredy Wróbli kłócących się w kępie bzów.

Zapominamy, że rodowody ptasich rodzin miejskich bywają tak stare jak nasze. Często zresztą starsze! Nie pozwólmy ich przerwać i zmarnować wysiłku tysięcy ptasich pokoleń!

Nie możemy zrezygnować z miast, ale możemy kształtować ich krajobraz!
Dla siebie i dla tych, którzy dzielą z nami miejską przestrzeń, a bez których nasze miasta byłyby nie do zniesienia. No bo skąd wiedzielibyśmy, że zbliża się wiosna, gdyby nie fletowe pieśni czarnych jak węgiel Kosów. Czym byłoby lato w mieście, gdyby nie hordy szalonych Jerzyków tnących niebo wysoko nad naszymi głowami. Jaki sens miałoby przysiadanie na miejskiej ławce, gdyby za chwilę nie miał do nas dołączyć Wróbel – lub najlepiej kilka...?  


Bądź na pTAK!
Zanim będzie za późno.

Darmowy Program PIT dostarcza www.iwop.pl Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych</a> w ramach projektu www.pitax.pl dla OPP.

 
 
Jestem na pTak Bądź na pTAK
Dzięki naszej Kampanii chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. Zapraszamy do współpracy i zabawy.
Bagna są dobre Bagna są dobre
W regionie Ujścia Warty wdrażamy bardzo dobry partnerski projekt - Bagna są dobre! Odtwarzamy zniszczone kiedyś mokradła. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolnym biegu Warty i Odry.
Orlik grubodzioby Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce zaledwie 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt.
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej Łąki Polski Północnej
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej
© Copyright by Ptaki Polskie, wszelkie prawa zastrzeżone.