19 września 2016

Drukuj

Wczesnym rankiem Sacha wyruszyła w swoją niezwykłą, historyczną podróż! Wystartowała w rejonie delty rzeki Peczory. Tam, gdzie zlatują się rodziny całe Bewicków, a także single i pary, zanim wielkimi kluczami wspólnie ruszą w dalszą drogę na Południowy Zachód.

Za Sachą i jej zespołem miesiące planowania, przygotowań i intensywnych treningów. Przed nią szlak liczący ponad 7000 kilometrów oraz ponad 2 miesiące spędzone wysoko pod niebem – a także na spotkaniach i debatach z wieloma ludźmi z 11 różnych krajów i kultur… 

Warunki pogodowe dzisiaj rano były doskonałe: lekki wiatr w ogon i słońce. Taką pogodę lubią wszystkie migrujące ptaki. Chociaż one akurat prawdopodobnie wolą mocniejszy  i najchętniej stały powiew. Taki, który pomaga im oszczędzać energię na czasy, gdy wiatr, zamiast popychać je do przodu, wieje w dziób i spowalnia przelot. Ale dla Sachy to pierwsza taka migracja. Lepsze więc będą rozsądek i powściągliwość, niż brawura. 

Ostatecznie więc, inaczej niż Sacha, niektóre łabędzie pokonają cały szlak w zaledwie kilka dni! Ale one też będą unikały ludzi - szczególnie tych ze strzelbami i wnykami. Sasza przeciwnie! Między innymi będzie ich (nas!) namawiać do podpisania bardzo ważnej petycji: http://www.ptakipolskie.pl/pomoz-bewickom 

Oto co powiedziała dziś Sacha przed startem:
„Jestem bardzo szczęśliwa, że w końcu ruszam w drogę. Planowałam te wprawę przez ostatnie dwa lata. To będzie prawdziwa przygoda. Kocham latać i fascynuje mnie dzika przyroda. Będę filmować całą drogę i już nie mogę się doczekać, aby pokazać wszystkim jak wygląda świat z punktu widzenia migrujących łabędzi. Jednak największa moją nadzieją jest to, że w końcu zrozumiemy co zagraża Bewickom. One po raz pierwszy ruszają w tę długą podróż gdy mają zaledwie kilka miesięcy. Potem każdej wiosny wracają do miejsc, w których same przyszły na świat. To niezwykły sposób na życie, ale najwyraźniej coraz bardziej ryzykowny. Coraz mniej z nich przeżywa. 
Jako przyrodnicy robimy wszystko, aby zrozumieć sedno problem, ale może się okazać, że nie zdążymy uratować łabędzi. Dlatego czas najwyższy ruszyć w drogę i ruszyć w górę, aby stamtąd zobaczyć miejsca oraz ludzi, którzy mogą być kluczem do rozwiązania problemu ginących łabędzi.”

W ostatnich dniach października dzielną Sachę i jej zespół będziemy gościć w Polsce – sprawdź program: http://www.ptakipolskie.pl/kalendarz-flight-of-the-swans 

Do tego czasu codziennie będziemy relacjonować tę niezwykłą wyprawę – tutaj, w naszej zakładce Flight of the Swans oraz na naszym profilu FB. Zapraszamy!

Bądźcie z nami. Bądźcie na pTAK! 

Trzymajmy kciuki za Sachę i jej misję oraz Bewicki i wszystkie migrujące ptaki!Pomóż nam zorganizować polski etap misji Flight of the Swans i wesprzyj nas finansowo.

Pomóż Bewickom oraz innym ptakom wędrownym i podpisz petycję: www.flightoftheswans.org/support/petition
Flight of the Swans: www.flightoftheswans.org, FB, TWITTER
WWT (Wildfowl & Wetland Trust): www.wwt.org.uk


Powrót do zakładki

 
 
Jestem na pTak Bądź na pTAK
Dzięki naszej Kampanii chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. Zapraszamy do współpracy i zabawy.
Bagna są dobre Bagna są dobre
W regionie Ujścia Warty wdrażamy bardzo dobry partnerski projekt - Bagna są dobre! Odtwarzamy zniszczone kiedyś mokradła. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolnym biegu Warty i Odry.
Orlik grubodzioby Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce zaledwie 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt.
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej Łąki Polski Północnej
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej
© Copyright by Ptaki Polskie, wszelkie prawa zastrzeżone.