23 września 2016. Miezień, Rosja.

Drukuj

Sacha wylądowała w Miezień. Jej trasa na mapie na zdjęciu jest zaznaczona niebieską linią. (Stały podgląd mapy online tutaj: https://www.flightoftheswans.org/live-map/) Tym samym Sacha zamknęła pierwszy, bardzo ryzykowny etap swojej podróży. Przeleciała 1000 km nad ogromnymi, niezamieszkałymi połaciami tundry. W tych okolicznościach jakikolwiek wypadek, a nawet załamanie pogody, mogłyby w najlepszym razie zakończyć marzenia Sachy o przelocie szlakiem białych ptaków. „Najgorszych razów” nawet nie będziemy tutaj analizować. Ale każdy z nas domyśla się co mogłyby one oznaczać dla naszej lotniarki... Na szczęście i na wszelki wypadek Sachy cały czas towarzyszyli dwaj inni piloci, Rosjanin Alexander Bogdanov (wywiad z nim w angielskiej wersji językowej tutaj https://www.flightoftheswans.org/2016/09/22/introducing-our-russian-paramotor-partner/) oraz Dan Burton z ekipy WWT.
 
Chociaż na Dalekiej Północy jesień już w pełni i w każdej chwili możemy się spodziewać pierwszego śniegu, pogoda jak do tej pory okazała się dla Sachy i jej Kolegów bardzo łaskawa. Nawet przelot na tundrą odbył się bez niespodzianek. Tymczasem jest to region znany z nagłych załamań pogody i zmiennych wiatrów – szczególnie o tej porze roku.
Na zdjęciu (i na podglądzie online) widoczna jest też linia zielona. To łabędzica Daisy wyposażona w nadajnik satelitarny. Rozpoczęła swoją podróż tuż przed Sachą, tyle że ona poleciała na swój pierwszy postój u wybrzeży Morza Białego na wprost i bez dodatkowych przerw.
 
Niech nas nie zwiedzie subtelne piękno Bewicków. To twardziele! Tak samo zresztą, jak większość migrujących ptaków. (I z większością wyzwań i problemów potrafiły sobie poradzić. Aż do czasu, gdy na ich szlakach gęsto ustawili się ludzie – ze strzelbami, truciznami, zabójczą infrastrukturą, przekształceniami krajobrazów, zmianami klimatu...)  Wiele z Łabędzi, które rozpoczynają swoją migrację tam gdzie Sacha, w delcie Peczory, na swój pierwszy odpoczynek zatrzymuje się dopiero na jeziorze Pejpus, na granicy rosyjsko-estońskiej - 1200 km dalej! Lecą non stop około 48 godzin! Ale są też i takie, które bez przerwy ciągną jeszcze dalej i jeszcze dłużej.
 
Więcej o tym, jak migrują Bewicki przeczytacie oczywiście na naszej stronie: http://www.ptakipolskie.pl/o-labedziach-4
 
Sacha jednorazowo może lecieć przez około 2 godziny. Po tym czasie musi wylądować, aby zatankować swój wehikuł. (Do tej pory lotnicy musieli odnajdować przygotowane wcześniej i ustawione na trasie zapasy paliwa. W dalszej drodze będzie im towarzyszyć wóz techniczny.) W przeciwieństwie do ptaków, każdego dnia Sacha unosi się w powietrzu tylko przez około 6 godzin. Jest też o wiele bardziej zależna od kaprysów pogody… Na niebie ciągle rządzą ptaki!Pomóż nam zorganizować polski etap misji Flight of the Swans i wesprzyj nas finansowo.

Pomóż Bewickom oraz innym ptakom wędrownym i podpisz petycję: www.flightoftheswans.org/support/petition
Flight of the Swans: www.flightoftheswans.org, FB, TWITTER
WWT (Wildfowl & Wetland Trust): www.wwt.org.uk


Powrót do zakładki

 
 
Jestem na pTak Bądź na pTAK
Dzięki naszej Kampanii chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. Zapraszamy do współpracy i zabawy.
Bagna są dobre Bagna są dobre
W regionie Ujścia Warty wdrażamy bardzo dobry partnerski projekt - Bagna są dobre! Odtwarzamy zniszczone kiedyś mokradła. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolnym biegu Warty i Odry.
Orlik grubodzioby Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce zaledwie 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt.
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej Łąki Polski Północnej
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej
© Copyright by Ptaki Polskie, wszelkie prawa zastrzeżone.