Poznaj, Pokochaj, Pomóż...

Noc Sów - podsumowanie ankiet!

2018-04-25 | autor: Justyna Różańska Drukuj
 

Noc Sów - podsumowanie ankiet! Noc Sów 2018 – 252 wydarzenia i 12 000 uczestników od Karpat po Pomorze. Kolejny raz pobiliśmy rekord. To dzięki Wam! Przewodnikom i uczestnikom.

Skąd wiemy, żeby było Was tak wielu? Spłynęło do nas 126 relacji przewodników ze zorganizowanych przez nich wydarzeń! W tych wydarzeniach wzięło udział 5 967 uczestników. 126 wydarzeń to połowa wszystkich, które odbyły się w ramach Nocy Sów 2018! Szacujemy zatem na tej podstawie, że w Nocy Sów 2018 wzięło udział 12 000 uczestników!

Dziękujemy za entuzjazm i zaangażowanie!  Przez ostatni miesiąc prosiliśmy Was o rady, spostrzeżenia i uwagi. Wszystko to po to, aby kolejna Noc Sów była jeszcze lepsza!

Lepsza dla Was i lepsza dla sów! Żeby dla Was było jeszcze bardziej edukacyjnie i ekscytująco, a dla sów z pożytkiem i nadzieją na bardziej zielone przyjazne jutro.

Dziękujemy wszystkim, którzy wypełnili ankiety! Cieszą nas pochwały i miłe słowa, jednak najważniejsza była dla nas Wasza krytyka. Chcemy się zmieniać.
Przeczytajcie, czego dowiedzieliśmy się z kwestionariuszy i co planujemy z tym zrobić. A tych, którzy jeszcze nie zdążyli podzielić się z nami swoją opinią, zachęcamy: Zróbcie to teraz!

Anonimowy kwestionariusz dla przewodnika Nocy Sów 2018
Anonimowy kwestionariusz dla uczestnika Nocy Sów 2018
 

Wyniki ankiet z przewodnikami

Wszyscy uważają, że Noc Sów jest potrzebna i warto ją kontynuować. Odetchnęliśmy z ulgą!
90% przewodników ocenia wsparcie organizacyjne ze strony Ptaków Polskich jako dobre lub bardzo dobre, a nawet wspaniałe. To nas ucieszyło.

A co warto zmienić? Musimy usprawnić system zgłoszeń uczestników oraz formę kontaktu przewodników z uczestnikami. Uczestnicy powinni też podawać numer telefonu w formularzu zgłoszeniowym, żeby przewodnik mógł telefonicznie potwierdzić uczestnictwo. Musimy też wcześniej zamknąć zgłoszenia dla uczestników, a także wymyślić, jak rozwiązać problem nieprzychodzenia uczestników bez wcześniejszego odwołania.

Konieczna jest możliwość samodzielnego zamknięcia / edycji wydarzenia przez przewodnika na stronie www.nosow.pl oraz dodanie pola „Informacje dla uczestników”, aby przewodnik mógł tam wpisać szczegółowe informacje dla uczestników oraz dodać ewentualnie własną stronę www.

Wyjścia w teren na obserwacje i nasłuchiwanie sów powinny być maksymalnie piętnastoosobowe. Ograniczona ilość osób jest z korzyścią dla uczestników – większa szansa zobaczenia sowy, a przede wszystkim dla sów – mniejszy stres.

Czas na odświeżenie naszych materiałów edukacyjnych o sowach! Na przyszły rok przygotujemy nowe prezentacje. Postaramy się też o wyższej jakości nagrania głosów sów, nowy folder i fotografie sów, również takie do wykorzystania w celach promocyjnych przez przewodników. Planujemy też przygotować scenariusze zajęć dla uczestników w różnym wieku (szczególnie dla  młodszych dzieci, bo takich brakuje), a także udostępnić przewodnikom panel, na którym będą mogli dzielić się sprawdzonymi scenariuszami i ciekawymi pomysłami na Noc Sów. Myślimy też nad grą planszową o sowach.

Postaramy się więcej materiałów wydrukować i wysłać do przewodników. Szczególnie plakaty! Ale pamiętajmy też o ochronie przyrody poprzez ograniczenie drukowania ;)

Poszukamy nowego filmu o sowach.

Gadżety dla wszystkich! Tak, postaramy się, aby tak właśnie było! Koszulki, breloczki, przypinki, linijki z sowami – pomysłów wiele, zobaczymy co przyniesie rok 2019! Wkrótce otworzymy też Sklep na pTAK!, w którym każdy będzie mógł dokupić gadżety dla uczestników, a także budki lęgowe dla sów, według potrzeb i zainteresowania.

Postaramy się też stworzyć „ligę weteranów” – przewodników ze stażem, którzy będą mogli wspierać nowicjuszy radą.

Po kolejnej Nocy Sów postaramy się zrobić mapę sów – gdzie i jakie sowy się pojawiły.

I to również ważna wskazówka na przyszłość: Noc Sów to wydarzenia o sowach i DLA sów, chodzi w nim o budowanie szacunku dla dzikiej przyrody. Nie wolno wabić sów, szczególnie przez długi czas w pobliżu ich gniazd, nie wolno kierować w stronę sów latarek, ani robić zdjęć z lampą błyskową. Noc Sów to wydarzenie poświęcone dzikim ptakom, zatem nie zapraszamy na nie sokolników. To zapewne mili ludzie z fachowym podejściem do swojej pracy, jednak Noc Sów to czas, kiedy podziwiamy wolność i elegancję DZIKICH ptaków.

Zachęcacie i kto wie, co przyniesie czas – może Noc Sów stanie się międzynarodowa! Ale może jeszcze nie w 2019. Małymi krokami.

To jest w naszym regulaminie, ale ponieważ jest wiele niepewności, piszemy i tutaj: Noc Sów ma zawsze termin ustalony przez nas, jednak nie ma problemu, aby lokalną Noc Sów zorganizować parę dni wcześniej lub parę dni później. Prosimy jedynie, aby nam o tym powiedzieć. A przede wszystkim, zwrócić na to uwagę uczestnikom.

Tak zawsze było, ale dla pełnej jasności potwierdzamy! Oczywiście, gdy pogoda jest niesprzyjająca przewodnik może przesunąć wydarzenia na inny dzień. Najważniejsze, aby poinformował o tym wszystkich uczestników.

Jest wiele pomysłów na podobne akcje, jednak pewne jest to, że Noc Sów jest tylko jednak i tylko raz w roku. I tak po prostu musi zostać!

Kolejna Noc Sów za rok, ale pozostańcie z nami w kontakcie! My na pewno będziemy się odzywać!
 
Każdy przewodnik zainteresowany certyfikatem za organizacje Nocy Sów może zgłosić się do Justyny Różańskiej, [email protected].
 

Wyniki ankiet z uczestnikami

97% ankietowanych uczestników oceniło Noc Sów, w której wzięło udział, dobrze, bardzo dobrze i wspaniale. 95% uczestników określiło zaangażowanie przewodnika podczas wydarzenia na szóstkę (82%) i piątkę (13%). W ogromnej większości przypadków kontakt z przewodnikiem odbywał się sprawnie i nie nastręczał trudności. Większość wydarzeń oferowała uczestnikom prezentacje o sowach lub warsztaty, a także wycieczkę terenową z nasłuchiwaniem sów, ponad połowa wydarzeń miała też ognisko, a także quiz o sowach. 75% ankietowanym uczestnikom udało się usłyszeć sowę, a 46% zobaczyć.

Wskazówki od uczestników:

Warsztaty o sowach cieszą się dużym uznaniem, bardzo podobają się wypluwki i pióra.

Wegetariańska opcja ogniska  - koniecznie!

Przewodnicy powinni opisać trasę i długość wycieczki, żeby uczestnicy mogli się do niej przygotować.

Pilne śledzenie zgłoszeń od uczestników przez przewodników i odpowiadanie na bieżąco – bardzo pomaga w sprawnej komunikacji . Każdy uczestnik powinien dostać potwierdzenie, że jego zgłoszenie zostało wysłane, odebrane i przyjęte.

Niestety nie każdy przewodnik miał wystarczającą wiedzę i umiejętności prowadzenia spotkania. Ale pierwsze koty za płoty - przed nimi cały rok na doszkolenie!

Warsztaty rękodzieła, rysowania sów i inne warsztaty plastyczne dla wielu uczestników były ciekawym urozmaiceniem. W przyszłości postaramy się zaoferować warsztaty robienia budek lęgowych dla sów.

Wielu uczestników zgłasza chęć zakupu gadżetów – postaramy się wyjść i temu naprzeciw. Nasz Sklep na pTAK! już niedługo otworzy swoje podwoje na nowo.

Dzieci do lat 10 powinny mieć wydarzenie zorganizowane specjalnie dla nich. Wydarzenie powinno być albo dla dzieci, albo dla dorosłych. Każdy przeżywa inaczej i program powinien być do tego dostosowany, żeby wzajemnie sobie nie przeszkadzać.

Rozumiemy, że zobaczenie sów jest największą atrakcją, nieporównywalną z niczym innym (nas też one przyprawiają o gęsią skórkę) i wydarzenie, na którym pojawiają się hodowlane sowy cieszy, jednak to nie jest Noc Sów, na jakiej nam zależy. Noc Sów to uhonorowanie dzikiej przyrody i dzikich ptaków. Uważamy, że lepiej nie usłyszeć ani nie zobaczyć dzikiej sowy, bo taka jest właśnie przyroda – nieprzewidywalna, niż zaspokoić ciekawość zdjęciem z hodowlaną sową. Cenimy te ptaki jak wszystkie inne, podobnie jak ich opiekunów, jednak w Nocy Sów chodzi o coś innego, chodzi o zrozumienie i szacunek dla DZIEKIEJ przyrody.

Do zobaczenia za rok!
 
Zapraszamy do przeczytania relacji z Nocy Sów 2018 - relacje oznaczone są zieloną pineską na mapie z wydarzeniami na www.nocsow.pl

 
 
Jestem na pTak Bądź na pTAK
Dzięki naszej Kampanii chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. Zapraszamy do współpracy i zabawy.
Bagna są dobre Bagna są dobre
W regionie Ujścia Warty wdrażamy bardzo dobry partnerski projekt - Bagna są dobre! Odtwarzamy zniszczone kiedyś mokradła. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolnym biegu Warty i Odry.
Orlik grubodzioby Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce zaledwie 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt.
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej Łąki Polski Północnej
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej
© Copyright by Ptaki Polskie, wszelkie prawa zastrzeżone.