Poznaj, Pokochaj, Pomóż...

Polskie zdjęcia dzikich ptaków

autor: Paweł Wietecha Zobacz zdjęcia

Paweł Wietecha

Jest twórcą oraz wydawcą pierwszej i jedynej jak dotąd, polskiej witryny internetowej poświęconej fotografowaniu polskich ptaków - www.foto-ptaki.pl. Serwis ten skierowany jest przede wszystkim do osób zajmujących się czynnie fotografowaniem ptaków, chociaż znaczącą grupę czytelników stanowią również osoby, które dopiero zamierzają popróbować swych sił w tej dziedzinie fotografii. Liczną grupę odbiorców stanowią też niefotografujący miłośnicy ptaków, którzy maja okazję znaleźć tam najlepsze polskie zdjęcia dzikich ptaków. Serwis składa się z kilku części.

Część pierwsza, poradnikowa, zawiera materiały poświęcone doborowi sprzętu i technik fotografowania ptaków. Składają się na nią ilustrowane zdjęciami autora serwisu artykuły umieszczone w działach Sprzęt i Jak fotografować ptaki. Omawiane tam zagadnienia są systematycznie uzupełniane i aktualizowane. Autor prezentuje m.in. opisy i testy terenowe lustrzanek, obiektywów i akcesoriów używanych w fotografii ptaków ze szczególnym uwzględnieniem licznych nowości rynkowych.

Druga część serwisu poświęcona jest prezentacji tego wszystkiego, co najlepsze
w polskiej fotografii ptaków. W cyklu Fotograf miesiąca przedstawiane są więc sylwetki najwybitniejszych polskich fotografów ptaków oraz ich bogate galerie zdjęć. Do tej pory zaprezentowany został dorobek braci Grzegorza i Tomasza Kłosowskich, Grzegorza Leśniewskiego, Artura Tabora, Marcina Karetty oraz Saturniny i Artura Homanów.
W najbliższych wydaniach serwisu zaprezentowani będą kolejni wybitni twórcy. Zdjęcia tych autorów ilustrują również część artykułów publikowanych w serwisie.

Kolejna część serwisu poświęcona jest ptakom. W dziale Fotoopowieści Tomasz Kłosowski opisuje swoje zmagania z fotografowaniem różnych gatunków ptaków. W tym cyklu do tej pory ukazały się felietony poświęcone błotniakom zbożowym, żurawiom, myszołowom, sikorom i bielikom.

Inny cykl omawiający różne aspekty życia ptaków redagowany jest przez Antka Marczewskiego w ramach działu Ptaki. Dotychczasowe artykuły poświęcone były jesiennym przelotom gęsi, ptasiej drobnicy zimującej w kraju, ptakom krukowatym oraz kaczkom.

Czytelnicy serwisu, którzy fotografują ptaki lub zamierzają się tego podjąć powinni znać przepisy prawa regulujące to zagadnienie. W dziale prawnym znajdą więc wszystkie niezbędne na ten temat informacje.

Serwis foto-ptaki.pl jest organizatorem cyklicznego konkursu fotograficznego na najciekawsze portfolio poświęcone polskim ptakom. Dotychczasowymi laureatami tego konkursu są Paweł Wacławik, Waldemar Krasowski i Maciej Rębiś.

Kolejne aktualizacje serwisu www.foto-ptaki.pl ukazują się z częstotliwością co jeden, dwa miesiące. W najbliższych wydaniach planowane jest wprowadzenie nowych działów tematycznych, które jeszcze bardziej rozszerzą zakres informacji na temat fotografowania ptaków.

Paweł Wietecha aktywnie fotografuje od ponad trzydziestu lat, przy czym ostatnie pięć lat – prawie wyłącznie ptaki polskie. Z próbką jego zdjęć można zapoznać się przeglądając dział Galeryjka na stronach serwisu foto-ptaki.pl.

 

Powrót
 
 
 
Jestem na pTak Bądź na pTAK
Dzięki naszej Kampanii chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. Zapraszamy do współpracy i zabawy.
Bagna są dobre Bagna są dobre
W regionie Ujścia Warty wdrażamy bardzo dobry partnerski projekt - Bagna są dobre! Odtwarzamy zniszczone kiedyś mokradła. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolnym biegu Warty i Odry.
Orlik grubodzioby Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce zaledwie 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt.
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej Łąki Polski Północnej
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej
© Copyright by Ptaki Polskie, wszelkie prawa zastrzeżone.