I ślubuję Ci miłość, wierność i to, że Cię nie opuszczę…

Drukuj

Kiedyś wierzono, że wystarczy włożyć do poduszki trochę łabędziego puchu, aby zapewnić sobie wierność męża lub kochanka. Nie sprawdzaliśmy w naszych sypialniach. Ale najwyraźniej wciąż działa u Bewicków!
 
Ptaki te znane są ze swojej lojalności i przywiązania – do siebie nawzajem oraz do miejsc, w których żyją. W kronikach rezerwatu Slimbridge w zachodniej Anglii, najlepiej poznanym i udokumentowanym zimowisku Bewicków (i jakichkolwiek ptaków w ogóle), można znaleźć m.in. historię Rona, który 29 października 1982 wylądował na tamtejszych rozlewiskach sam. 2 i 3 listopada widziano go w Welney, innym rezerwacie i ważnym zimowisku łabędzi, tyle że dokładnie po drugiej stronie Wysp Brytyjskich. 27 listopada Ron powrócił do Slimbridge, gdzie pozostał do końca zimy. Zdesperowany ptak szukał swojej partnerki Ami, z którą rozłączył się gdzieś na szlaku. (Prawdopodobnie w następstwie chaosu i traumy wywołanej jakimś polowaniem.) Ron odwiedzał różne bewickowe zimowiska w Anglii i być może w Irlandii. Najwyraźniej jednak nie zaleciał do Lauwersmeer ani do Noordoostpolder w Holandii, gdzie Ami spędziła tamtą zimę. Kolejny sezon para spędziła już razem. Tradycyjnie w Slimbridge.
 
Bewicki najczęściej wiążą się w pary gdy skończą 3 lata. Nie oznacza to jednak, że od razu zakładają własne rodziny. Pisklęta u tak młodych ptaków są wyjątkiem. Bywa, że znacznie przedłuża się okres chodzenia ze sobą (a także latania i pływania). Do tego pierwsze próby lęgów z reguły kończą się niepowodzeniem. Na przykład łabędzica Kama po raz pierwszy pojawiła się na zimowiskach z dziećmi gdy miała 9 lat. Niektóre ptaki w ogóle odsuwają w czasie małżeństwo i rodzinę. Wśród zimowych rezydentów Slimbridge rekord należy do ptaka który po raz pierwszy pojawił się tam z partnerką dopiero w wieku 9 lat. Z kolei Saturday pozostawała singielką (a właściwie wdową) po starcie swojego partnera przez kolejne 13 lat. Ponownie związała się dopiero w wieku 21 lat! To z kolei tyle, ile razem spędzili Limonia i Laburnum. Łabędź nazwany Offsetem też pojawiał się w Slimbridge przez kolejnych 21 lat, tyle że on w tym czasie miał 7 różnych partnerek.
 
Statystycznie rzecz biorąc małżeństwo bewicków trwa tylko trzy i pół roku. Związki tych najwierniejszych i najbardziej lojalnych z łabędzi rozpadają się głównie z powodu śmierci jednego z partnerów. Przez ponad 50 lat szczegółowych obserwacji tysięcy bewicków zimujących w Anglii zaobserwowano tylko dwa rozwody! Rozstali się Patch i Piotr zimujący w Slimbridge oraz Olive i Josh którzy na zimę przylatywali do Welney. Ta ostatnia para rozstała się po 7 latach. Niestety w tym czasie nie doczekali się potomstwa, co prawdopodobnie przesądziło o rozpadzie ich związku. Olive wkrótce związała się z nowym partnerem. Josh powracał do Welney przez kolejne dwa sezony ale sam. Trzeci udokumentowany przypadek rozpadu łabędziego stadła zaobserwowali rosyjscy badacze na lęgowiskach.
 
Na zdjęciach Arka Glaasa para Bewicków z londyńskiego WWT.
 
 
Więcej o łabędziach – tych z bajek i legend oraz tych z krwi i kości – tutaj: http://migranci.jestemnaptak.pl/jezioro-labedzie.htmlPomóż nam zorganizować polski etap misji Flight of the Swans i wesprzyj nas finansowo.

Pomóż Bewickom oraz innym ptakom wędrownym i podpisz petycję: www.flightoftheswans.org/support/petition
Flight of the Swans: www.flightoftheswans.org, FB, TWITTER
WWT (Wildfowl & Wetland Trust): www.wwt.org.uk


Powrót do zakładki

 
 
Jestem na pTak Bądź na pTAK
Dzięki naszej Kampanii chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. Zapraszamy do współpracy i zabawy.
Bagna są dobre Bagna są dobre
W regionie Ujścia Warty wdrażamy bardzo dobry partnerski projekt - Bagna są dobre! Odtwarzamy zniszczone kiedyś mokradła. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolnym biegu Warty i Odry.
Orlik grubodzioby Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce zaledwie 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt.
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej Łąki Polski Północnej
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej
© Copyright by Ptaki Polskie, wszelkie prawa zastrzeżone.