W drodze

Drukuj

Pierwsze łabędzie opuszczają arktyczną tundrę i ruszają na zachód już na początku września. Najczęściej są to single oraz pary, które nie założyły gniazd lub takie, którym nie udało się szczęśliwie wyprowadzić lęgu i wychować młodych. Migracja wielkich stad rozpocznie się dopiero w drugiej połowie miesiąca. Maruderzy zamkną peleton w pierwszych dniach października. W tym samym czasie daleko na zachodzie Europy inni już zajmują zimowe kwatery. Gdy na całej trasie rozciąga się złota europejska jesień, łabędzie spowalniają swoją wędrówkę. W takie lata jeszcze w połowie listopada zobaczymy je w  Estonii. Ale nawet najcieplejsza jesień ma swój kres i w końcu wszystkie ptaki ruszają w dalszą drogę. Polecą do Niemiec, Dani i na Wyspy Brytyjskie. Najwięcej zatrzyma się ich w Holandii.
 
Ciekawe że ptaki, które przylatują pierwsze na zimowiska najczęściej też odlatują z nich ostatnie. Okazuje również ich dzieci często powielają ten schemat. Jak widać rodzice nie tylko pokazują dokąd lecieć, ale też podpowiadają kiedy. Zdarza się też, że młodzież wraca z rodzicami nawet drugiej zimy.
 
W łagodne zimy łabędzie już w lutym ruszają w drogę powrotną, trzymając się na tyłach wycofującej się na północny-wschód zimy.  Gdy ta jednak atakuje z jeszcze większą mocą, ptaki w tym samym czasie mogą kontynuować zimową wędrówkę jeszcze dalej na zachód – do Anglii i Irlandii. Ale nawet w srogie zimy w połowie marca łabędzie opuszczają Wyspy, a z końcem marca znikają też z Holandii. Niektóre polecą bezpośrednio nad Danią i Morzem Bałtyckim. Inne powędrują w pasie polskich pojezierzy. Zdecydowana większość z nich zatrzyma się na stawach rybnych pod Nakłem. Niektóre zajrzą na wiosenne rozlewiska Biebrzy i Narwi. W kwietniu, te ze Slimbridge i te spod Nakła – prawdopodobnie wszystkie zimujące w Europie Bewicki będą pływały po spokojnych i rozległych jak horyzont rozlewiskach Estonii. Dalsze terminy wiosennych przelotów zależą od pogody. Zwykle z początkiem maja bewicki przenoszą się na zatokę Fińską. W końcu ruszają na wybrzeża Morza Białego i stamtąd do celu. Dla niektórych będzie  to już Nowa Ziemia dla innych dopiero Półwysep Tajmyr.
 
Jeśli pogoda dopisze, pierwsze ptaki wrócą do swych gniazd już w połowie maja. Czasami jednak będzie to dopiero w czerwcu. W najlepszym razie będą miały 4 miesiące na miłość, zbudowanie gniazd, złożenie i wysiedzenie jaj, wychowanie młodych, wymianę piór, które pozwolą im wrócić do słynnego estońskiego Matsalu, naszego Nakła, na poldery pod Amsterdamem czy do Slimbridge.
 
Samice zwykle powracają w miejsca w których same przyszły na świat i tam próbują założyć swoje pierwsze gniazdo. Zjawisko takie obserwujemy u wielu ptaków. Ptaki mają dobrą pamięć i doskonałą wprost orientację w terenie. Jedno i drugie przydaje się szczególnie, gdy w czasie bardzo krótkiego arktycznego lata trzeba wykarmić i wychować pisklęta. Nie ma wówczas czasu na próby i błędy. Trzeba wiedzieć, gdzie rośnie najlepsza trawa, gdzie w płytkich wodach unosi się najwięcej pożywnych larw komarów i gdzie lepiej nie chodzić, bo chadzają tam też drapieżniki i uzbrojeni w sidła i strzelby ludzie.  Wydaje się, że panowie z kolei decydują o wyborze miejsca na zimę. Ale to znowu ich partnerki będą miały decydujący głos (całkiem dosłownie zresztą!) co do daty powrotu.

Na zdjęciach Czarka Korkosza grupa Bewicków na jesiennych przelotach przez Polskę. 
 
Więcej o wielkich i małych podróżach ptaków na naszej wystawie Migranci:  http://wystawaptaktezczlowiek.pl/Pomóż nam zorganizować polski etap misji Flight of the Swans i wesprzyj nas finansowo.

Pomóż Bewickom oraz innym ptakom wędrownym i podpisz petycję: www.flightoftheswans.org/support/petition
Flight of the Swans: www.flightoftheswans.org, FB, TWITTER
WWT (Wildfowl & Wetland Trust): www.wwt.org.uk


Powrót do zakładki

 
 
Jestem na pTak Bądź na pTAK
Dzięki naszej Kampanii chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. Zapraszamy do współpracy i zabawy.
Bagna są dobre Bagna są dobre
W regionie Ujścia Warty wdrażamy bardzo dobry partnerski projekt - Bagna są dobre! Odtwarzamy zniszczone kiedyś mokradła. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolnym biegu Warty i Odry.
Orlik grubodzioby Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce zaledwie 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt.
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej Łąki Polski Północnej
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej
© Copyright by Ptaki Polskie, wszelkie prawa zastrzeżone.