Razem i każdy po swojemu

Drukuj

Specjaliści od aerodynamiki obliczyli, że tak duże ptaki jak łabędzie mogą jednorazowo pokonać etap nie dłuższy niż 1450 km. Potem muszą się zatrzymać. Prawdopodobnie większość Bewicków, szczególnie w czasie migracji jesiennych, tak właśnie planuje swoją podróż. Zdarzają się jednak i takie, które pokonywały nie przerwanym lotem odległości 1800 a nawet 2300 km. Inne leciały jeszcze dalej zatrzymując się kilkukrotnie ale jedynie po to, aby się napić. W zależności od wiatru takie sprinterskie przeloty zajmują ptakom 2-3 dni.
 
Typowa prędkość przelotu to 50-80km/h. Ale łabędzie krzykliwe, bliskich i bardzo podobnych kuzynów, obserwowano przy wietrze w ogon rozpędzone do 140 km/h! Ptaki zwykle przelatują na pułapie 100 – 400 m, ale w poszukiwaniu takich podniebnych dróg szybkiego ruchu zapędzają się nawet na wysokości typowe dla samolotów pasażerskich -  8 km n.p.m. lub jeszcze wyżej!

Wydłużający (ze zbliżającą się wiosną) lub skracający się dzień (jesienią) uruchamiają produkcję hormonów które pomogą ptakom pokonać wielkie dystanse. Ostatecznie o dacie rozpoczęcia, a nawet tempie wędrówki zdecydują warunki pogodowe. Do tego dochodzą indywidualne preferencje ptaków oraz czynniki losowe. Utrata partnera lub chociażby rozłąka z nim gdzieś na trasie migracji zwykle spowalniają przelot tego drugiego lub całej rodziny. W każdym razie indywidulane ptaki lub ich grupy ruszają w różnym czasie, a różnice między nimi mogą być bardzo duże.
 
Więcej o tzw. różnicach indywidulanych ptasich migracji możesz przeczytać na naszej wystawie Migranci: http://migranci.jestemnaptak.pl/kazdy-w-swoim-tempie.htmlPomóż nam zorganizować polski etap misji Flight of the Swans i wesprzyj nas finansowo.

Pomóż Bewickom oraz innym ptakom wędrownym i podpisz petycję: www.flightoftheswans.org/support/petition
Flight of the Swans: www.flightoftheswans.org, FB, TWITTER
WWT (Wildfowl & Wetland Trust): www.wwt.org.uk


Powrót do zakładki

 
 
Jestem na pTak Bądź na pTAK
Dzięki naszej Kampanii chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. Zapraszamy do współpracy i zabawy.
Bagna są dobre Bagna są dobre
W regionie Ujścia Warty wdrażamy bardzo dobry partnerski projekt - Bagna są dobre! Odtwarzamy zniszczone kiedyś mokradła. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolnym biegu Warty i Odry.
Orlik grubodzioby Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce zaledwie 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt.
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej Łąki Polski Północnej
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej
© Copyright by Ptaki Polskie, wszelkie prawa zastrzeżone.