Przyglądajmy się niebu nad naszymi głowami

DrukujSzczególnie ci z nas, którzy mieszkają lub będą gościć na Suwalszczyźnie, na Podlasiu i w północnym Mazowszu, na Kurpiach, na Kujawach, w północnej Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej. Być może oprócz migrujących ptaków zobaczymy tam Brytyjkę, Sachę Dench, która poleci na swojej paramotolotni za kluczem Łabędzi Czarnodziobych (łac. Cygnus bewickii). Ptaków, które podobnie jak ich większych kuzynów, łabędzie krzykliwe, większość z nas może kojarzyć z legendami o Królowej Śniegu, a które w przeciwieństwie do niej samej, opuszczają na zimę arktyczne pustkowia i lecą do Zachodniej Europy. Wtedy też możemy zobaczyć je w Polsce. Najlepszym do tego miejscem są okolice Nakła – stolicy migrujących przez Polskę Bewików! (Do niedawna ptaki te nazywaliśmy Łabędziami Bewicka lub po prostu Bewikami - na cześć Thomasa Bewicka, osiemnastowiecznego angielskiego artysty i przyrodnika).

Tam też - w Nakle i w Bydgoszczy - 9 i 10 listopada będziemy gościć Sachę i towarzyszący jej zespół przyrodników z brytyjskiej organizacji WWT - Wildfowl and Wetlands Trust (Fundacja na Rzecz Ochrony Ptaków Mokradłowych i ich Siedlisk - druga na Wyspach Brytyjskich oraz jedna z największych i najbardziej zasłużonych na świecie organizacji zajmujących się ochroną przyrody). Wcześniej, 4 lub 5 listopada, Sacha wyląduje w Goniądzu nad Biebrzą, gdzie pozostanie do co najmniej 7. Już nad Litwą dołączą też do niej Iwona i Krzysztof z bydgoskiego stowarzyszenia Black Wings Team, którzy od tej chwili będą towarzyszyć Sachy w przelocie nad Polską. Po wizycie w Bydgoszczy i Nakle, wszyscy razem polecą w kierunku zachodniej granicy - do Słońska, ostatniego etapu polskiej części szlaku. Jeśli pogoda dopisze i wszystko ułoży się zgodnie z planem, dotrą tam 11 listopada. W niedzielę, 13 rano, Sacha odleci do Niemiec. (Plan podróży Sachy oraz szczegółowy program polskiej części misji Flight of the Swans tutaj: http://www.ptakipolskie.pl/kalendarz-flight-of-the-swans)


Sacha rozpocznie swoją podróż w tym samym czasie, co pierwsze Łabędzie - ok. 10 września. Wyruszy z rejonu Archangielska, na dalekiej rosyjskiej północy i dalej będzie się kierować tradycyjnym szlakiem białych ptaków. Najpierw poleci wzdłuż arktycznych wybrzeży Rosji. Potem przeleci nad tajgą i zatrzyma się w Estonii. Dalej Łotwa, Litwa, Polska, Niemcy, Dania, Holandia, Belgia i Francja. Jej celem jest rezerwat Slimbridge w hrabstwie Gloucestershire na zachodnim wybrzeżu Anglii. Tam, pośród wielu ptaków z różnych zakątków Europy i Arktyki, każdego roku zimuje ok. 300 Bwicków. To też aktywne centrum edukacji, żywy bank genów rzadkich gatunków oraz ważny ośrodek badawczy. To wreszcie główna siedziba WWT.

Tam też wszystko się zaczęło - od Bewików właśnie - herbowych ptaków stowarzyszenia, które na początku lat 60-tych XX wieku zaczęły lądować na mokradłach za oknami domu rodziny Scottów, fundatorów WWT. Razem z dostojnymi Łabędziami pojawiła się inspiracja, która zaowocowała 9 rezerwatami zlokalizowanymi w różnych miejscach Wysp Brytyjskich, a które każdego roku odwiedza łącznie ponad milion osób. Stowarzyszenie zrzesza dzisiaj ponad 200000 członków i pracuje w nim 350 osób oraz 700 wolontariuszy.

Flight of the Swans jest typowym projektem w stylu WWT: oryginalny, pionierski, pełen pasji i oddania. Taki który inni uznaliby za niemożliwy! Ot jak chociażby uratowanie Nene (Bernikli Hawajskiej) przed całkowitą eksterminacją. Ale to już całkiem inna historia… A właściwie kilka, bo oprócz Nene są jeszcze Podgorzałka Madagaskarska czy Biegus Łyżkodzioby - żeby wymienić tylko ostatnie przykłady.


Więcej o niezwykłym projekcie ratowania Biegusów Łyżkodziobych na naszej wystawie Migranci: http://migranci.jestemnaptak.pl/na-krawedzi.html

O WWT czytaj w sekcji poświęconej tej organizacji.
 Pomóż nam zorganizować polski etap misji Flight of the Swans i wesprzyj nas finansowo.

Pomóż Bewickom oraz innym ptakom wędrownym i podpisz petycję: www.flightoftheswans.org/support/petition
Flight of the Swans: www.flightoftheswans.org, FB, TWITTER
WWT (Wildfowl & Wetland Trust): www.wwt.org.uk


Powrót do zakładki

 
 
Jestem na pTak Bądź na pTAK
Dzięki naszej Kampanii chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. Zapraszamy do współpracy i zabawy.
Bagna są dobre Bagna są dobre
W regionie Ujścia Warty wdrażamy bardzo dobry partnerski projekt - Bagna są dobre! Odtwarzamy zniszczone kiedyś mokradła. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolnym biegu Warty i Odry.
Orlik grubodzioby Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce zaledwie 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt.
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej Łąki Polski Północnej
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej
© Copyright by Ptaki Polskie, wszelkie prawa zastrzeżone.