Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie!

Drukuj

Do 15-osobowego zespołu ruszającego na niezwykłą wyprawę do rosyjskiej Arktyki i z powrotem, zakwalifikowało się też pięcioro wolontariuszy – oprócz osób gwarantujących wsparcie techniczne, jest też filmowiec, fotograf oraz dziennikarka Sam Vadas. Ta ostatnia zapytana dlaczego chciała wziąć udział w tak ryzykownej ekspedycji powiedziała: „Jaki dziennikarz zastanawiałby się nad okazją wyprawy w najbardziej odległe zakątki Europy oraz możliwością opowiedzenia o tym fantastycznym wydarzeniu. To bycie w środku niezwykle ważniej historii dotyczącej wyjątkowego gatunku. To wreszcie bycie częścią zespołu i budowanie na całe życie przyjaźni z ludźmi, którzy podobnie myślą i czują.” (Więcej o dzielnych wolontariuszach w ekipie WWT m.in. tutaj: https://www.flightoftheswans.org/2016/03/11/choosing-dream-team/)
 
Jak wybrać zespół na taką ekspedycję? (A chętnych było wielu!) Ekipa WWT odpowiada krótko: „Ostrożnie”. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie! Od specjalnych testów w wielkich lodówkach, z których na co dzień korzystają polarnicy, przez zimowe treningi kondycyjne na dalekiej północy Szwecji, załamania pogody we Francji, aż po survival z symulacją ataku niedźwiedzia. O dziwo te ostatnie miały miejsce w hrabstwie Gloucestershire, gdzie ostatnie niedźwiedzie widziano pewnie za czasów celtyckich druidów. Ale to na wypadek ataku rosyjskich niedźwiedzi, do którego mamy nadzieję że jednak nie dojdzie. Prościej być może będzie utrzymać właściwą temperaturę ciała, bo tu z pomocą przychodzi najnowsza technologia oraz obuwie i rękawice z wmontowanymi podgrzewaczami. O ile ekipa naziemna może we wrześniu liczyć jeszcze na dodatnie temperatury nawet na północnych krańcach syberyjskiej tundry, o tyle Sacha będzie godzinami tkwić w tej samej pozycji, na wysokości 100 i więcej metrów, przy prędkości kilkudziesięciu km/h. Tam przyda się każda technologia i każde wsparcie. W końcu nawet Sacha jest tylko człowiekiem… (Co innego łabędzie!)
 
 
Brytyjską ekspedycję wspiera kilkadziesiąt osób i różnych organizacji z 11 krajów położonych na trasie przelotu Sachy i bewicków. Do tego tysiące ludzi na spotkaniach i nieskończenie więcej tych, którzy dowiedzą się o tym niezwykłym wydarzeniu z mediów.
Jeszcze jeden dowód na to, że ptaki łączą ludzi i kultury! Wszystko to z potrzeby serca – dla dobra skrzydlatych obieżyświatów i całej naszej planety.
 
Cieszymy się że jedną z osób, które śledzą Flight od the Swans jesteś i Ty! Opowiedz o tym Rodzinie i Przyjaciołom!
Gdybyś chciała/chciał jeszcze bardziej zaangażować się w to niezwykłe przedsięwzięcie – daj znać! Napisz do nas: [email protected]
 
 
Szczegółowy plan podróży Sachy oraz całego zespołu Flight of the Swans oraz program ich pobytu w Polsce tutaj

Więcej o przygotowaniach do tego niezwykłego przedsięwzięcia w filmie: Flight of the Swans w brytyjskich mediach (Film dostępny jest tylko w angielskiej wersji językowej.) 
 Pomóż nam zorganizować polski etap misji Flight of the Swans i wesprzyj nas finansowo.

Pomóż Bewickom oraz innym ptakom wędrownym i podpisz petycję: www.flightoftheswans.org/support/petition
Flight of the Swans: www.flightoftheswans.org, FB, TWITTER
WWT (Wildfowl & Wetland Trust): www.wwt.org.uk


Powrót do zakładki

 
 
Jestem na pTak Bądź na pTAK
Dzięki naszej Kampanii chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. Zapraszamy do współpracy i zabawy.
Bagna są dobre Bagna są dobre
W regionie Ujścia Warty wdrażamy bardzo dobry partnerski projekt - Bagna są dobre! Odtwarzamy zniszczone kiedyś mokradła. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolnym biegu Warty i Odry.
Orlik grubodzioby Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce zaledwie 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt.
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej Łąki Polski Północnej
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej
© Copyright by Ptaki Polskie, wszelkie prawa zastrzeżone.