Pomóż Bewickom!

Drukuj

Chris Rostron, pracujący na co dzień w Slimbridge (choć całe życie w podróży) szef Wetland Link International przy WWT, mówi: „Ochrona przyrody w jednym tylko kraju jest bez sensu. Albo wszyscy albo nikt! Najlepiej oddają to losy takich ptaków jak Bewicki, które w czasie swoich migracji przemierzają terytoria nawet 11 różnych krajów. Bewicki nie przetrwają jeśli choćby najlepiej zatroszczymy się o nie w Polsce czy w Anglii, ale gdzie indziej zniszczymy miejsca w których mogą się zatrzymać lub będziemy je zabijać.”
 
Efekty zmian klimatycznych, utrata miejsc do życia (głównie melioracje i zabudowa), infrastruktura napowietrzna (linie energetyczne i turbiny wiatrowe, a także wszelkie instalacje przemysłowe i drogowe, jak na przykład mosty pylonowe), polowania (bezpośrednie zabijanie ptaków, zatrucie ołowiem myśliwskim, płoszenie wyczerpanych podróżą ptaków i rozbijanie zimowisk)... To prawdopodobnie największe cywilizacyjne (antropogeniczne) zagrożenia z jakimi dzisiaj zmagają się Łabędzie Czarnodziobe. Od lęgowisk po zimowiska! Do tego oczywiście dochodzą typowe życiowe wyzwania i problemy dzikich ptaków – choroby, drapieżniki, załamania pogody, konkurencja, potrzeba pokarmu.
 
Zapaleńcy z WWT mówią, że może i wszyscy razem - działacze, aktywiści i przyrodnicy - stanowimy silną grupę, ale bez pomocy i poparcia ludzi niczego nie osiągniemy! Pomóż nam!...
 
W związku z projektem Flight of the Swans, WWT przygotowało krótką petycję, która (mamy nadzieję!) wzmocniona TWOIM GŁOSEM posłuży m.in. w rozmowach z Komisją Europejską i z rządem brytyjskim. Być może okaże się też ważnym argumentem w debatach z decydentami w pozostałych krajach leżących na łabędzim szlaku. Sprowadza się ona do czterech postulatów, które pomogą przetrwać Bewickom i innym migrującym ptakom – ale też całej przyrodzie i nam samym:
1.     Ochrona ostatnich pozostałych jeszcze mokradeł i w miarę możliwości przywrócenie już zdegradowanych. (WWT właśnie negocjuje z rządem brytyjskim renaturyzację obszaru o powierzchni 100000 ha!)
2.     Ochrona zimowisk i miejsc postoju ptaków wędrownych.
3.     Bezpieczna dla ptaków lokalizacja oraz odpowiednie oznaczenie farm wiatrowych oraz napowietrznej infrastruktury energetycznej.
4.     Powstrzymanie nielegalnych polowań.
 
Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.flightoftheswans.org/support/petition - wpiszesz tam sowie imię i nazwisko, a także email, kraj oraz kod pocztowy - i naciśniesz submit. Warto! Dla Bewicków. Dla Ludzi. Dla Ziemi!
 
Bądźmy na pTAK!
Zanim będziemy za późno.Pomóż nam zorganizować polski etap misji Flight of the Swans i wesprzyj nas finansowo.

Pomóż Bewickom oraz innym ptakom wędrownym i podpisz petycję: www.flightoftheswans.org/support/petition
Flight of the Swans: www.flightoftheswans.org, FB, TWITTER
WWT (Wildfowl & Wetland Trust): www.wwt.org.uk


Powrót do zakładki

 
 
Jestem na pTak Bądź na pTAK
Dzięki naszej Kampanii chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. Zapraszamy do współpracy i zabawy.
Bagna są dobre Bagna są dobre
W regionie Ujścia Warty wdrażamy bardzo dobry partnerski projekt - Bagna są dobre! Odtwarzamy zniszczone kiedyś mokradła. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolnym biegu Warty i Odry.
Orlik grubodzioby Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce zaledwie 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt.
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej Łąki Polski Północnej
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej
© Copyright by Ptaki Polskie, wszelkie prawa zastrzeżone.