Poznaj, Pokochaj, Pomóż...

“Zainteresuj chłopca przyrodą…”

Drukuj

Tak do żony napisał w swoim dzienniku z tragicznej wyprawy w 1912 roku kapitan Robert F. Scott, zdobywca Bieguna Północnego. I dodał: “To lepsze, niż sport.” Wielki podróżnik i odkrywca miał na myśli swojego, wówczas 3-letniego, syna Petera, który prawie 50 lat później został współzałożycielem WWF (World Wilde Fund for Nature) i zaprojektował słynne logo tej organizacji.
 
Scott Junior, jako młody mężczyzna, rzeczywiście zainteresował się przyrodą – jako myśliwy. Przez wiele lat polował z nieprawdopodobnym wręcz zacięciem! Aż któregoś dnia postrzelił Gęś Krótkodziobą, która z trwożnym okrzykiem runęła na ziemię. Od spłoszonego stada odłączyła się inna gęś – prawdopodobnie partner lub bliski krewny - i nie bacząc na zagrożenie odnalazł miejsce gdzie upadł ranny towarzysz. Było to tym trudniejsze, że podmokły teren porastały trzciny i wysokie trawy. Ptak nie ustawał w desperackich wysiłkach, aby pomóc ofierze polowania. Wreszcie pozostało mu jedynie czuwać przy konającym. Całej tej scenie przyglądał się niespełna trzydziestoletni Peter. Tamte wydarzenia sprawiły, że było to ostatnie polowanie młodego myśliwego.
 
Kilkanaście lat później Scott założył pionierską organizację, której celem była ochrona ptaków związanych z wodą – gęsi, łabędzi, kaczek – tych, które wcześniej z takim zapamiętaniem zabijał. Tak powstało Wildfowl and Wetlands Trust - Fundacja na Rzecz Ptaków Wodnych i Terenów Podmokłych. Druga co do wielkości organizacja ochrony przyrody na Wyspach, która ma ponad 200 tysięcy wiernych członków i dysponuje rocznym budżetem wartości ponad 130 mln złotych. Jej patronką jest Królowa Elżbieta, która w początkach funkcjonowania WWT przywiozła zaskoczonemu Scottowi parę Łabędzi Trębaczy ze swojej oficjalnej wizyty w Ameryce Północnej, wówczas niezwykle rzadkich ptaków. W zarządzie WWT zasiadali m.in. Książę Karol oraz Sir David Attenborough.
 
Zasługą Sir Petera Scotta było zbudowanie organizacji na czterech podstawowych filarach: badania naukowe, aktywna ochrona gatunków i ich siedlisk oraz edukacja i rekreacja. Te dwa ostatnie wywołały swego czasu prawdziwą rewolucję w dziedzinie ochrony przyrody - i od tamtego czasu nieustająco angażują kolejne pokolenia Brytyjczyków oraz inspirują działaczy z całego świata.
 
Dzisiaj WWT prowadzi w całym kraju 9 Centrów Ochrony Mokradeł. Otwarte są one 364 dni w roku - i odwiedza je ponad milion osób. Centra te funkcjonują jako rezerwaty z doskonałą infrastrukturą umożliwiającą obserwacje ptaków i nie tylko. Każdemu towarzyszy ośrodek edukacji, a niektórym swoiste banki genów ptaków zależnych od siedlisk mokradłowych – jednych z najbardziej zagrożonych w skali globu - gatunków i siedlisk.
 
Zapraszamy na spacer po londyńskim Centrum WWT - najlepszego miejsca do obserwacji m.in. jednego z najbardziej skrytych i najtrudniejszych do zobaczenia ptaków – Bąka! Kto nie wierzy niech sam przyjedzie i zobaczy. Na Bąki w Londynie najlepsza jest zima.
Jak już znudzicie się widokiem Bąków, Kszyków, stadami Cyraneczek, Płaskonosów czy Świstunów (wiem – z naszej perspektywy brzmi to cokolwiek… absurdalnie), zawsze można wpaść do bardzo dobrze (i ładnie!) zaopatrzonego sklepu WWT lub do tamtejszej restauracji. Podają w niej najlepsze sconsy (spolszczona wersja od słowa scones) na świecie!
 
 
Zanim jednak zabukujecie samolot, już tu i teraz zapraszamy na krótki spacer po londyńskim WWT na zdjęciach Arka Glaasa.

 
 
Jestem na pTak Bądź na pTAK
Dzięki naszej Kampanii chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na świat obok nas. Na tych wszystkich, z którymi dzielimy naszą planetę, a z którymi w gruncie rzeczy tak wiele nas łączy. Zapraszamy do współpracy i zabawy.
Bagna są dobre Bagna są dobre
W regionie Ujścia Warty wdrażamy bardzo dobry partnerski projekt - Bagna są dobre! Odtwarzamy zniszczone kiedyś mokradła. Dzięki temu zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w dolnym biegu Warty i Odry.
Orlik grubodzioby Orlik Ptak Jakich Mało
Mamy ich w Polsce zaledwie 15 par. Znikają - wraz z ostatnimi bagiennymi łąkami, na których polują - i z ostatnimi podmokłymi lasami, gdzie zakładają gniazda i wychowują młode. Jedyną ostoją tych ptaków w naszym kraju jest Dolina Biebrzy. Tutaj też wdrażamy partnerski projekt.
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej Łąki Polski Północnej
Przywrócenie właściwego stanu ochrony podmokłych łąk i pastwisk w wybranych obszarach Natura2000 w Polsce Północnej
© Copyright by Ptaki Polskie, wszelkie prawa zastrzeżone.